Apartman Kurallarına Uymayanlara Ceza!

Yaşadığı apartmanın kurallarına uymayanları caydırıcı cezalar bekliyor. İşte komşularını rahatsız eden apartman sakinlerini bekleyen cezalar…

Apartman Kurallarına Uymayanlara Ceza!
15.07.2019 - Pazartesi

Apartmanda yaşamanın belli başlı kuralları olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Peki, sesiyle sizi rahatsız eden, gürültülü ve su damlatan kliması yüzünden huzurunuzu kaçıran komşunuza karşı ne gibi yasal haklara sahip olduğunuzu biliyor musunuz? 

Ankara Barosu avukatlarından Merve Türkmen, komşularını rahatsız eden apartman sakinleri karşısında yapılabilecekleri ve daire sakinlerinin sahip olduğu yasal hakları aktardı. Türkmen, bu tür rahatsız edici durumlar karşısında önce komşuların uyarılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: 

“Klima gürültüsü ve uğultusu, sürekli ve düzenli hale gelen misafir veya çocuk gürültüsü, çalışmanızı engelleyen, apartman yaşantısını çekilmez kılan komşu gürültüsü problemi için ilk önce gürültüye sebep olan komşunuzu sözlü bir şekilde uyarabilirsiniz. Eğer bu çare olmazsa daha önceden belirlenmiş apartman kuralları çerçevesinde yöneticinizle iletişime geçebilir, sorunu onun apartman kuralları çerçevesinde halletmesini isteyebilirsiniz. Hatta apartman yönetimi kat mülkiyetinden doğan kurallara uymayan komşulara yazılı ihtarname de gönderebilir.”

Sulh Hukuk Davası Açılabilir

Verilen rahatsızlıkla ilgili sulh hukuk davası açmanın mümkün olduğunu belirten Merve Türkmen, şunları aktardı: “Şikâyetçilerin oturdukları yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak gürültü yapan komşuların rahatsızlık verdiğini kanıtlayıp tedbir kararı aldırması mümkündür. Şikâyetçi bireysel ya da avukat aracılığıyla mahkemeye başvurabilir. Şikâyetçi, açılacak davanın harç ve diğer masraflarını ödemekle yükümlüdür. Alınan tedbir kararına rağmen komşu gürültüsü devam ediyorsa, son çare savcılığa şikâyet edebilirsiniz. Bu şekilde toplanan delillerin sonucuna göre bir dava açılabilir. Delillerin aleyhine olması durumda gürültücü komşunuz yargılama sonucunda ceza alabilir.”

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası