Ankara Boğazı Projesi İptal Mi Edildi?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, selefi Melih Gökçek'in Ankara Boğazı Projesini iptal mi etti?

Ankara Boğazı Projesi İptal Mi Edildi?
19.11.2017 - Pazar

Ankara Boğazı Projesi için çarpıcı iddialar ortaya atılmaya başlandı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Melih Gökçek'in Ankara Boğazı Projesinin yeni Başkan Mustafa Tuna tarafından iptal edildiği ileri sürüldü. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise bu iddiayı yalanlandı. 

Ankara Boğazı (Kanal Ankara) projesi, İmrahor Viyadüğü ile Eymir Gölü Havzası arasındaki yaklaşık 9,5 kilometrelik hat ve 290 hektar alanda hayata geçirilmesi planlanıyordu. Ankara Boğazı Projesinde (Kanal Ankara) yapay nehir ve göletler, su kanalı, rekreasyon alanları, atölyeler ve ponny park yer alıyordu. Kanal Ankara Proje içinde müze, ibadethane, spor-ticaret alanları, restoranlarında yer alması hedefleniyordu. 

Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in vizyon proje olarak seçim öncesinde vaat ettiği Kanal Ankara ihalesini 13 Ekim'de 89 milyon TL'ye İncekaya İnşaat ve Enam İnşaat Ortaklığı kazanmıştı.

Ancak geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Melih Gökçek'in Ankara Boğazı Projesinin yeni Başkan Mustafa Tuna tarafından "maliyetli olduğu ve kamu kaynaklarının daha öncelikli işlere ayrılması" gerekçesiyle iptal edildiği ileri sürüldü. Büyükşehir Belediyesi yetkililerince bu iptal haberi yalanlandı. Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre; Kanal Ankara Projesi’nin iptalinin söz konusu olmadığı, ihalenin daha önce farklı etaplar şeklinde yapıldığı, ancak yeni alınan karara göre bir müteahhit firma ile anlaşılarak tüm projenin tek seferde ihale edilmesinin düşünüldüğü öğrenildi.

Fırsat Projeleri