Altan Elmas: "Orta Kesimi Ev Sahibi Yapmak İstiyoruz"

Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen konut kredisi faiz indirimi, tapu harcı ve KDV oranları düzenlemesi sonrası inşaat sektöründen de atak geldi. Konutta güç birliği kampanyası basın lansmanında konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, toplumun orta kesimini konut edinebilir hale getirmek istediklerini belirtti.

Altan Elmas:
15.05.2018 - Salı

Konutta güç birliği kampanyası basın lansmanında konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, toplumun orta kesimini konut edinebilir hale getirmek istediklerini belirtti.

Hükümetin çağrısıyla gerçekleşen konut kredisi faiz indirimi, tapu harcı ve KDV oranları düzenlemesi sonrası inşaat sektöründen de atak geldi. Türkiye’nin önde gelen kuruluşları GYODER, İNDER ve KONUTDER güç birliği yaparak dev bir kampanyaya imza attı. Konutta güç birliği kampanyası basın lansmanında konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, toplumun orta kesimini konut edinebilir hale getirmek istediklerini belirtti. Kampanya detaylarının paylaşıldığı basın toplantısında açılış konuşması yapan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, şu bilgileri verdi: 

"Her Yıl 1 Milyon Yeni Konuta İhtiyacımız Var"

Her yıl 1 milyon civarında yeni konuta ihtiyaç olduğunu belirten Altan Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Sektörümüzde üretimin yüksek olduğuna dair bir algı var. Bu kısmen doğrudur ama çok konuta da ihtiyacımız var, talep de var. Örnek olarak gelişen ülkemizin ekonomisini gösterebiliriz. Genç nüfusumuzu gösterebiliriz. Bugün nüfusumuzun ortalama yaşı 32. Yeni doğumlar, yeni evlilikler, boşanmalar toplamda 750 bin. Konutlarımızın yenilenme ihtiyacı, depreme dayanıklılığı hesaplara göre değişiyor. En kötü hesapla 1 milyon civarında her yıl yeni ev bulmak durumundayız. Bunun çoğunluğu da orta kesim, 25 yaş üstü, 30 yaş grubundan oluşuyor. Vatandaşımızın konuta ihtiyacı var. Atılan adımlarla birlikte vatandaşın önündeki engeller de tek tek aşılacak. Konut satışlarındaki artışla birlikte, hem Türkiye ekonomisi şaha kalkmakta, hem de ev sahibi olacak.”

Kredi Faizleri İnince Satışlar Artıyor

“Hükümetimizin aldığı tedbirlerle ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum” diyen Elmas, şöyle konuştu:  “Geçtiğimiz günlerde tapu harcı ve KDV indirimi ile başladık. Hükümetimiz ve maliye bakanlığımız bu anlamda adımlar attı. Bu konuda bizim uzun zamandır taleplerimiz vardı. Teşekkür ediyoruz bakanlığımıza. KDV indirimini ve tapu harcı indirimini önemsiyoruz.  Şunu görüyoruz ki, konut kredi faizleri yüzde 1 seviyesine geldiği zaman konut satışları son derece hızlanıyor ve çok daha geniş kesimler bu kredilerden yararlanabiliyor. Dolayısıyla bu adımı da son derece önemsiyoruz. Tabii bu sınırlı bir indirim. 500 bin liraya kadarlık bir bütçeyi kapsıyor ve her halde birkaç aylık bir süreçte olacak diye düşünüyoruz.”

Yüzde 20 İndirim, Yüzde 5 Peşinat!

Kampanyanın detaylarını aktaran Altan Elmas, şu bilgileri verdi: “Bizler de bu iki adıma bir önemli adımla karşılık vermek istedik. Gayrimenkul sektörü olarak her zaman ülkemizin, milletimizin ve ekonomimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz ve buna büyük bir adımla karşılık veriyoruz. Bu amaçla, 15 Mayıs tarihinden başlayarak, 15 Haziran 2018’e kadar, yani 1 ay geçerli olmak üzere 30 günlük bir kampanya yapmak istiyoruz. Buna göre, peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim yapma kararı aldık. Bu çok önemli bir adım. Bunu hem peşin alımlara uygulayacağız hem de 0,98 ile bankalarımızdan konut kredisi kullanan tüm alıcılarımıza uygulamış olacağız. Bununla birlikte peşinatı da yüzde 5’e çekiyoruz. Buradaki temel hedefimiz aslında toplumun orta kesimini konut edinebilir hale getirmek.”

Fırsat Projeleri

Queen Bomonti

İSTANBUL / ŞİŞLİ

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

45 Yıllık Sinpaş Olunca Ev Alması 5 Dakika

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Nef Reserve Kandilli

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Nef Reserve Kandilli'de Yeni Bloklar Satışta

Akzirve Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Akzirve Strada Bahçeşehir'den Büyük Fırsat

Akzirve Strada Bahçeşehir'den Büyük Fırsat