6-8 Aralık'ta, Bin Arap Yatırımcı İstanbul'a Geliyor!

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği  desteğiyle, konut yatırımcıları TurabExpo tarafından düzenlenen fuarda 6-8 Aralık’ta  İstanbul’da olacak.

6-8 Aralık'ta, Bin Arap Yatırımcı İstanbul'a Geliyor!
01.12.2017 - Cuma

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği  desteğiyle, konut yatırımcıları TurabExpo tarafından düzenlenen fuarda 6-8 Aralık’ta  İstanbul’da olacak.

Gayrimenkul sektörüne yönelik düzenleme ve yeni talepler bir yana; sektörün kendi dinamikleri kapsamında çalışma ve etkinlikler yoğun şekilde devam ediyor. Bu ay içinde önümüzdeki günlerde İstanbul’da bin Arap yatırımcıyla bir araya gelecek. Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği  (TÜRAP) katkılarıyla TurabExpo tarafından 6-8 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek etkinlik, GreenPark Hotel Pendik’te yapılacak. Söz konusu tarihlerde yapılacak buluşmada, aralarında Nef, Sur Yapı gibi sektörün önde gelen firmalarının da  bulunacağı 30 kadar  konut üretici  ve  yüze  yakın inşaat ve yapı malzemesi üreticisi, Arap yatırımcılarla bir araya gelecek.

Etkinliğe iştirak edecekler arasında yer alan isimlerden bazıları: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Bahreyn Ankara Büyükelçisi Yusuf Al-Abdulla, Suudi Arabistan Cevf Ticaret Odası Başkanı Majed Meadi K Alrawili ve Arap ülkelerinden bazı bakanlar katılacak. Etkinlik hakkında bilgi veren TÜRAP Genel Başkanı Sabuhi Attar, eş zamanlı düzenlenecek; Yapı İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri ile Gayrimenkul Proje Yatırım ve Finansman Fuarı’nın, Türk gayrimenkul sektörüne Arap ülkelerinde konut satış ve pazarlamasında önemli katkılar sağlayacağına işaret etti.

Attar, “İnşaat, konut, gayrimenkul sektöründe Türk Arap işbirliklerini ve Türkiye’nin yabancıya konut satışını artıracak projeler geliştiriyoruz. İki gün sürecek fuar ikili görüşmelere olanak sağlayacak. Ayrıca katılımcı şirketlerimiz web tabanlı sanal fuar aracılığı ile iletişimlerini ve iş bağlantılarını sürdürebilecek. TÜRAP bünyesinde oluşturulan TA Grup çatısı altında, 30 kişilik uzman avukat kadromuzla Türkiyeli yatırımcılarımıza Arap ülkelerinde hukuk ve danışmanlık hizmeti vereceğiz. Şu an sayısı 20 olan ve 100’e ulaştırmayı hedeflediğimiz Emlak Yatırım Danışmanlık şubelerimizle Türk firmalarımıza konut satış ve pazarlama konularında da hizmet sunacağız” diye konuştu.

Yabancıya Konut Satışını 10 Kat Artacak!

Attar, “Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri karışık. Arap ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle nitelikli Arap yatırımcı güvenli liman arayışında. Parası olan, Türkiye’den ev alayım kendi ülkemde sıkıntı olursa Türkiye’ye giderim anlayışında. Sıkıntı olmazsa da yatırım yapmış olurum düşüncesinde. Allah’ın emri Arap ülkelerindeki insanlar Türkiye’den ev alacak. Eğer doğru bir strateji, doğru bir ve güvenilir bir satış ve pazarlama faaliyeti sürdürülürse iddia ediyorum Türkiye’nin yabancıya konut satışı 10 kat artar, patlama yaşanır, 200 bini bulur” şeklinde konuştu.


Arap Yatırımcı Güven İstiyor!

Gayrimenkul alanındaki çalışmalara değinen TÜRAP Genel Başkanı Sabuhi Attar, Arap yatırımcısının Türkiye konut ve gayrimenkul pazarında yatırım konusunda güven konusunda ciddi sıkıntı yaşadığını söyledi.

Sabuhi Attar, “Yabancıya satışın artırılması için en önemli faktör, markalaşma, uluslararası bir marka olabilmek ve marka bilinirliğini artırmak.  Kimi Türk konut üreticilerinin Arap ülkelerinde merdiven altı, sokak emlakçıları üzerinden yürüttükleri satış pazarlama faaliyetleri, dolandırıcılığa kadar uzanan kimi sorunları beraberinde getirdi ve güven sarsıcı oldu. Bu konuda Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği olarak oluşturduğumuz TA Grubu aracılığı ile Türk firmalarıyla bu güveni yeniden inşa edebiliriz.  Bu potansiyeli, Arap yatırımcılara ucuz ve kaliteli konut alternatifi sunan, İspanya, İtalya, ABD, İngiltere gibi ülkelere bırakmamalıyız” diye dedi.

Arap Ülkelerinde Fırsat Var!

Gayrimenkul sektörü fırsatların çok olduğuna ve Arap ülkelerinde, Türk yatırımcılara da önemli fırsatlar sunduğunu dile getiren Sabuhi Attar, “Nüfusu kalabalık olan ve konut açığı bulunan Mısır, Cezayir, Fas, Ürdün Irak konut üretimi açısından yatırım fırsatları sunuyor. Uluslararası gelişmeler ışığında,  yakında Suriye pazarı açılacak.” Dedi.

Fırsat Projeleri