2020 İnşaat Maliyetleri Açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binaların 2020 yılında geçerli olacak inşaat maliyetlerini açıkladı. İşte sonuçlar...

2020 İnşaat Maliyetleri Açıklandı!
29.08.2019 - Perşembe

Emlak vergisine esas olacak 2020 yılı bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlendi.

Merakla beklenen 2020 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğ ekinde açıklandı. Açıklanan tüm taşınmaz sahiplerini 2020 yılında uygulanacak olan melak vergisi matrahı olarak kullanılacak olması sebebiyle oldukça yakından ilgilendiriyor. Bu listede yer alan tüm kalemler kapsamında 2020 yılında geçerli olacak emlak vergisini de belirlemiş olacak.

Ortalama Metrekare Fiyatı 3,128 TL

2020 yılında emlak vergisine esas olacak inşaat maliyet bedelleri, Resmi Gazete tarafından bugünkü sayıda yayımlanan tebliğ ekinde yer alan liste kapsamında mesken yapılarında inşaat sınıfına göre ortalama 3,128 TL ile 79.68 TL arasında değişim gösteriyor. 2020 yılı emlak vergisine esas olacak ticarethane ve işyerleri için inşaat maliyet bedelleri ise inşaat sınıfına göre ortalama 3,039 TL ile 73.85 TL arasında farklılık gösteriyor. 

Resmi Gazete’de yayımlanan listede ayrıca yurt ve okul, benzin istasyonu, hastane, banka ve sigorta, garajlar, otel, fabrika, imalathane, sinema-tiyatro, silo, depo ve idare gibi yapıların 2020 yılı emlak vergisine esas olacak normal inşaat bedelleri de bulunuyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan Emlak Vergisi kanunu genel tebliği şöyle: 

"29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 29 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde, binalar için vergi değerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken tespit ve ilan edilecek bina metrekare normal inşaat maliyetleri ile aynı maddenin (a) bendinde belirtilen esaslara göre bulunacak arsa veya arsa payı değeri esas alınarak 31 inci madde uyarınca hazırlanmış bulunan 29/2/1972 tarihli ve 7/3995 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Emlak Vergisine Matrah Olacak Vergi Değerlerinin Takdirine İlişkin Tüzük hükümlerinden yararlanmak suretiyle hesaplanan bedel olduğu hükme bağlanmıştır.

Bu itibarla, emlak vergisine esas olmak üzere 2020 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu Tebliğ ekinde yer alan cetvelde belirtilen tutarlarda tespit edilmiştir."

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!