Zeytinburnu'nda Tramvay Yerin Altına Alınacak

Zeytinburnu'ndan geçen Bağcılar-Kabataş tramvayının Cevizlibağ-Merter arasındaki yolu 2019 yılında yerin altına alınacak.

Zeytinburnu'nda Tramvay Yerin Altına Alınacak
16.08.2017 - Çarşamba

Zeytinburnu'ndan geçen Bağcılar-Kabataş tramvayının Cevizlibağ-Merter arasındaki yolu 2019 yılında yerin altına alınacak.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu'ndan geçen Kabataş-Bağcılar tramvay hattının yer altına alınma projesinin İBB'nin de desteğiyle hayata geçirileceğinin müjdesini verdi. Tramvay yolunun yerin altına alınmasıyla birlikte büyük bir sorunun çözüleceğini söyleyen Başkan Aydın "2019 yılında Zeytinburnu tramvay hattımızın yer altına alınma çalışmaları başlayacak. Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı, Cevizlibağ'dan itibaren yerin altına inecek, Merter durağında ise tekrar yerin üstüne çıkacak. Proje tamamlandı sayılır, 2019'da başlayacak. Muhtemelen bir yılda da biter. Tamamlandığında Zeytinburnu'ndaki trafik sorununu büyük ölçüde çözecektir." dedi.

“TRAFİK RAHATLAYACAK”

Tramvay hattının Zeytinburnu'ndan geçen bölümünün önemli ölçüde trafik sorununa yol açtığını söyleyen Murat Aydın, Asya Yakası'ndan Avrupa Yakası'na gelen büyük su hattının da bu güzergahtan geçmesi nedeniyle projenin hayata geçirilemediğini anlattı. Su hattının değişimi ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Murat Aydın "Bizim açımızdan özellikle trafik bakımından sıkıntılar oluşuyor. Asya Yakası'ndan Avrupa Yakası'na gelen büyük su hattı bizim tramvay yolunun altından geçiyordu. Onu değiştirmek için İBB ve İSKİ bir proje başlattı. Şimdi, su hattı yenileniyor. Yenileme işlemi bittikten sonra da eski hat iptal edilecek ve su yeni hattan verilecek. İçme suyu hattı 2018'de bitecek. Su hattının güzergahı değiştikten sonra, hemen ardından da 2019 yılında Zeytinburnu tramvay durağının yerin altına alınma çalışmaları başlayacak. Bu projemiz de muhtemelen bir yılda tamamlanır. İçme suyu hattının güzergahı değiştikten sonra, Zeytinburnu'nda trafik açısından büyük sıkıntı oluşturan tramvay durağı yerin altına alınmış ve metroya dönüşmüş olacak. Sağ olsun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve İSKİ gerekli adımları attı. Tramvay yer altına indirildiğinde Zeytinburnu'ndaki trafik problemi büyük ölçüde çözülmüş olacak." dedi.

Fırsat Projeleri