Yabancılar 3 Milyar Dolarlık Ev Aldı!

2019’un ilk 6 ayında yabancılara 19 bin 952 adetlik konut satışı yapıldı ve bu satış işlemlerinden 3 milyar dolarlık gelir sağlandı. 

Yabancılar 3 Milyar Dolarlık Ev Aldı!
23.07.2019 - Salı

Fuzul Grup'un bünyesinde yabancılara konut satışı gerçekleştirilen satış şirketi Nevita International tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve TÜİK verilerinden derleyerek hazırlanan rapora göre 2019 yılının ilk 6 ayında yabancılara konut satışında tarihi rekor kırıldı. İlk yarıda yabancılara yapılan konut satışları 20 bin rakamına ulaştı. 

Yabancılara geçtiğimiz senin ocak-haziran döneminde yapılan konut satış adedi 11 bin 816 olarak kaydedilmişti. 2019 yılının aynı ay aralığında ise bu oran yüzde 68,9 artarak 19 bin 952 adede ulaştı. 2019 yılının Haziran ayındaki artış oranı ise 30,5 olarak kaydedildi. İstanbul 8 bin 903 konutla yılın ilk yarısında yabancıya satışta başı çekerken, İstanbul’u 4 bin 93 konutla Antalya ikinci olarak ve bin 111 konutla Ankara üçüncü olarak izledi.

"Gelirlerde Yüzde 50'lik Bir Yükseliş Söz Konusu"

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, yabancıların Türkiye’den aldıkları gayrimenkule yılın ilk yarısında 3 milyar dolar ödediklerini belirterek şöyle konuştu: "Bu rakam geçen yıl ilk 6 ayında 2 milyar dolar seviyesindeydi. Yabancılar, gayrimenkul için ocakta 493 milyon dolar, şubatta 430 milyon dolar, martta 547 milyon dolar, nisanda 421 milyon dolar, mayısta 530 milyon dolar harcadı. Haziranda da 500-600 milyon dolar arası harcama yaptıkları öngörülüyor. Baktığımızda gelirlerde de yaklaşık yüzde 50'lik bir yükseliş söz konusu. Tüm bu veriler aslında gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının da en önemli göstergesi."

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası