Türkiye'nin Örnek Kentsel Dönüşüm Projesi!

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’nin örnek projesi olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin Örnek Kentsel Dönüşüm Projesi!
21.09.2017 - Perşembe

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’nin örnek projesi olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 450 Milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçen Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi, sanayiden konutsal ve ticari alana dönüşüm özelliği ile Türkiye'de bir ilk. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin incelemeleri için Uşak’a gitti. Proje incelemelerinde Turan'a eşlik eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan projenin detaylarıyla ilgili bilgi verdi. Uşak için büyük bir yatırım olduğunu vurgulayan Turan, " Uşak’ın özellikle bölge içerisinde ön palana çıkartacak başarılı bir çalışma gerçekleşti.430 bin metrekarelik yeni merkezin kentteki ticari faaliyetlere önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyoruz. Birkaç yıl içerisinde civar vilayetlerinde veya Anadolu’nun başka vilayetlerinde bu projenin öncelikle gelinip gezileceği kanaatindeyim" dedi.  

Teslimatların yıl sonuna kadar tamamlanacağı proje aynı zamanda Uşak'ı çevre vilayetlerden de sıyıran bir proje olma özelliği de gösteriyor. Projenin hayata geçmesindeki en önemli mimarlardan olan Turan, şu açıklamayı yaptı: "Bu proje artık Uşaklıların projesi. TOKİ’ye ait iş yerlerinin açık arttırma ile satışına halktan çok yoğun bir talep geldi. 300 tane esnaf gelip buradan dükkan almışsa burası zaten Uşak’ın malı olmuş demektir. Buradaki işlerimiz de bitti ve yakın zamanda burada teslimler yapılacak. Yıl sonuna kalmadan hem dükkan sahiplerine, hem de konut sahiplerine teslimler yapılacak."

Projenin tamamlanamsıyla birlikte bölgeye ciddi bir ekonomik katkı sağlanacak. Dükkanların yapılması, vatandaşların yerleşmesiyle 6 ay içerisinde buradaki hareketliliğin Uşak ekonomisine etki etmesi bekleniyor. 

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’a özel bir teşekkür sunan Turan, “Belediye Başkanımız Nurullah Bey, Toplu Konut İdaresi ile çok yakın diyaloğa girdi. Bu proje için birlikte yoğun bir çaba gösterdik. Gayretimiz ve çabalarımızdan dolayı güzel işler gerçekleşti. Defterdarlık binasının projesi de bitmek üzere. Dolayısı ile Uşak’ta bölgeye örnek olacak, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir kent merkezi doğdu. ”dedi.

Nurullah Cahan: “Bir ilki daha gerçekleştirdik”

2 yıl önce başlanılan serüvenin sonuna geldiklerini ifade eden Başkan Nurullah Cahan, “İlkler şehri Uşak’ta da yine bir ilki gerçekleştirerek sanayi bölgesinden konut ve ticari alana dönüşümü içeren bir projeyi gerçekleştirdik. Yaptığımız incelemelerde merkezimizin hazır hale geldiğini gördük. Yılsonuna kalmadan burada hem sosyal hayat hem de ticari hayatın başlamasını planlıyoruz. Tabi bunun yanında biz Belediye binamızı da buraya taşıyacağız. Bu konuda hükümet yetkililerimize, Devlet Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na da desteklerinden dolayı ayrıca çok teşekkür ediyorum. Tamamıyla güzel bir çehreye bürünen bir alan ortaya çıktı. Dokuzsele Deresi de alanımıza ayrı bir güzellik kattı. Bin 51 konut, 923 işyerinin ve birçok sosyal donatıların bulunduğu her şeyiyle düşünülmüş olan Uşak’ın yeni merkezini inşa etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Cahan, konutu olmayan, dar gelirli ve emeklilere yönelik bin konutluk bir TOKİ projesinin yapılacağının da müjdesini verdi.

Fırsat Projeleri