Sultangazi'de 5 Bin Konut Yenilendi

Sultangazi'de deprem yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana risk taşıyan 5 bin konut yenilendi. 

Sultangazi'de 5 Bin Konut Yenilendi
18.08.2017 - Cuma

Sultangazi'de deprem yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana risk taşıyan 5 bin konut yenilendi. 

Sultangazi Belediyesi, deprem bilinci oluşturmak için "Şehit Özay Gezgin Deprem Eğitim Parkı"nı hizmete açtı. Parkta Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile bir simülasyon kurularak deprem anında yapılması gerekenler anlatılıyor.

Parkın açılış töreninde Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, bu parkı çocukları bilinçlendirmek için yaptıklarını söyledi. 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Altunay, "Bunların yaşanmaması için gerekli tedbirleri de almak zorundayız. Vatandaşımızın deprem anında ve sonrasında yapması gerekenleri çok iyi bilmesi gerekiyor. Bu bakımdan bu park önemli hizmet verecek. Burada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden gelen arkadaşlarımız simülatör eşliğinde eğitim verecek. Bizim belirlediğimiz kişilere de eğittikleri için bu gönüllü eğitmenlerimiz de burada kesintisiz eğitim verecek. Deprem zamanında bu park aynı zamanda toplanma alanı olarak da hizmet verecek" dedi. 

Sultangazi'nin diğer mahallelerine bu deprem eğitim parklarını kuracaklarını söyleyen Başkan Altunay, ilçede deprem toplanma alanı olarak kurdukları kapalı pazar alanlarını kullanacaklarını ifade etti. Yaşanacak bir depreme karşı Sultangazi'de çok fonksiyonlu binalar inşa ettiklerini söyleyen Altunay, "Bunlara mahalle hizmet tesisleri diyoruz. Bunların sayılarını her geçen gün çoğaltıyoruz. Şu anda 3 tanesi bitti, 2'si devam ediyor, 4 tanesinin de ihale süreci devam ediyor. Bu merkezlerde toplanma yerleri, sağlık üniteleri, otopark, mescit ve tuvalet bulunacak." dedi. 

"Riskli 5 bin konutu yeniledik" 

Sultangazi'de kentsel dönüşümün de çok hızlı ilerlediğini vurgulayan Altunay, "6306 sayılı yasa çıktıktan sonra 2013 yılından bu yana depreme dayanıklı olan riskli 5 bin konutu yeniledik. Yerlerine belki 10-15 bin konut yapıldı. Yasanın verdiği kredi desteği ve kira yardımı da vatandaşları teşvik veriyor. Biz de belediye olarak destek ve bilinçlendirme yapıp, vatandaşın önünü açarak daha hızlı yenilemeye fırsat veriyoruz." dedi.  

Fırsat Projeleri