Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda?

Konut sahibi olmak isteyen herkesin gözü kredi faizlerinde. Peki, düşmesi dört gözle beklenen konut kredisi faizlerinde son durum ne? 

Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda?
15.11.2018 - Perşembe

Etkisi bir miktar kırılan yüksek faiz oranları vatandaşı tedirgin etmeye devam ediyor. Yüzde 26'dan dönen Hazine'nin borçlanma faizi yüzde yaklaşık 7,2 puanlık gerilemenin ardından yüzde 18,79'a geriledi. Kamunun borçlanması bütün vadelerde yüzde 20'nin altına geriledi. Ancak yıllık maliyeti yüzde 35 civarında seyreden konut, araç ve tüketici kredileri el yakmaya devam ediyor. 

Hazine'nin hem kısa hem de uzun vadeli tahvillerinde faizin yüzde 20'lerin altına çekilmesi yatırımcıların Türk ekonomisindeki düzelmeye ilişkin beklentilerini ortaya koyuyor. Birçok sektörü vuran yüksek faizlerin etkisi bir miktar kırıldı. Yüzde 26'dan dönen Hazine'nin borçlanma faize yüzde yaklaşık 7,2 puanlık gerilemenin ardından yüzde 18,79'a düştü. Bu gelişmeler sonrası iş dünyası ve vatandaşlar konut kredisi, araç ve tüketici kredileriyle ticari kredilerin maliyetlerinin de düşmesini bekliyor.

Faiz Oranları Yüzde 2'nin Üzerinde

Konut, araç ve tüketici kredilerinde bankaların uyguladığı faiz oranları hala çok yüksek ve aylık faiz oranları yüzde 2'nin üzerinde seyrediyor. Bazı bankalardaki oranlar yüzde 3'ü de aşıyor. Bu da yıllık bazda faizin yüzde 25-35 arasında uygulandığı anlamına geliyor. Yüzde 40'tan bu rakamlara gelen yıllık kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. Özellikle gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinin eski canlılığına kavuşması için finansman maliyetlerinin gerilemesi bekleniyor.

Faiz Oranlarında Son Durum

Mevcut faiz oranları üzerinden örnek vermek gerekirse 20 bin liralık tüketici kredisini iki yıllık geri ödeme planıyla almak isteyen bir vatandaş, aylık yüzde 2,75 vade farkıyla birlikte toplamda 29 bin 256 lira ödeme yapmak zorunda. Konutta ise daha farklı bir tablo var. 100 bin liralık konut kredisi kullanan biri bunu 5 yılda geri ödemek istediğinde yüzde 2,39'lik bir faiz ödemek zorunda. Bu örneğe göre anapara ve faiz miktarının toplamı 189 bin 240 liraya çıkıyor. Bu hesaplamalara bazı bankalarca alınan kredi tahsis ücreti, ekspertiz bedeli ve taşınmaz rehin ücreti de dahil edildiğinde maliyetler daha da şişiyor.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje