Kentsel Dönüşüm Yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Verildi

Kentsel Dönüşüm Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişik ile birlikte kentsel dönüşüm alanı oluşturma konusunda tek yetkili makam Cumhurbaşkanlığı oldu.

Kentsel Dönüşüm Yetkisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Verildi
11.07.2019 - Perşembe

Tektaş Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanun ve Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çatalkaya; “Kentsel dönüşümde şu ana kadar bürokratik engellerle karşılaşılıyordu. Bu olumsuzluğu gidermek adına yetki sayın Cumhurbaşkanımıza verildi. Bürokratik engelleri ortadan kaldırmak için yapılan değişikliğin son derece verimli olmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

200 Bin Bina Kentsel Dönüşümde

Çatalkaya açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Bugüne kadar yaklaşık olarak 200 bin bina kentsel dönüşüme girdi. Bu da yaklaşık 1 milyon bağımsız bölüme tekabül eder. Günümüz maliyetleri esas alındığında 100 metrekare bir dairenin maliyeti 150 bin TL gibi düşünülebilir. Dolayısı ile toplamda 150 milyar TL’lik bir dönüşüm gerçekleştirildi. Bu hacimde bir yapı dönüştürme işi dünyada şu ana kadar yapılamamıştır. Fakat şu ana kadar yapılan dönüşüm olması gerekenin altıda birine ancak tekabül ediyor."

Deprem Riski Taşıyan 6 milyon Bağımsız Bölüm Bulunuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı yeni kentsel dönüşüm stratejisi ile birlikte riskli yapıların yenilenmesini beklendiğini ifade eden Çatalkaya, kentsel dönüşümle yenilenmesi gereken, deprem riski taşıyan 6 milyon bağımsız bölümün bulunduğunu, bunun da yaklaşık olarak 900 milyar Türk Lirası gibi bir bütçeye denk geldiğini söyledi.

 

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.