Kentsel Dönüşüm, Türkiye'nin Milli Davası Olmalı!

Çukurova Gayrimenkul Başkanı Tamer Son, Türkiye'de yapı stoğunun yüzde 67’sinin ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ının ise 20 yaşın üzerinde olduğuna vurgu yaptı.

Kentsel Dönüşüm, Türkiye'nin Milli Davası Olmalı!
02.10.2017 - Pazartesi

Çukurova Gayrimenkul Başkanı Tamer Son, Türkiye'de yapı stoğunun yüzde 67’sinin ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ının ise 20 yaşın üzerinde olduğuna vurgu yaptı.

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Dünya Konut Günü kapsamında depreme ve kentsel dönüşüme dikkat çekti. Ülkemizde nüfusun yüzde 95'inin deprem tehdidi altında yaşadığını kaydeden Tamer Son, kritik düzeyde önem taşıyan konut seçimi konusunda tüketicilerin dikkatli davranmaları istedi. Tamer Son, kentsel dönüşümün Türkiye için milli bir dava olduğunu kaydetti.

Statik ve Estetik Değerler Birlikte Sorgulanmalı!

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, açıklamasında ağırlıklı olarak deprem gerçeğine ve kentsel dönüşüme dikkat çekti. Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin deprem kuşağında bulunduğunu ve nüfusun yüzde 95'inin deprem tehdidi altında yaşadığını anımsatan Tamer Son, güvenli yapıların şart olduğunu kaydetti.

Tamer Son: “2012 yılında başlatılan kentsel dönüşümde yenilenmesi hedeflenen 6,5 milyon binaya karşın, bugüne kadar kentsel dönüşüm sürecine girebilmiş bina sayısı yaklaşık 120 binde kaldı. Olası bir depremde yaşanabilecek kayıpların önlenmesi için öncelikli olan bu 6,5 milyon binanın acilen yenilenmesi şart. Binaların deprem anında kaçılacak değil, aksine içine güvenle sığınılacak güvenli liman olması gerekiyor. Kentsel dönüşüm, deprem gerçeği ile yaşayan Türkiye için adeta milli bir dava olmalı. Dönüşümle birlikte Deprem Yönetmeliği’ne uygun olarak, kaliteli malzemeler ve en son inşaat teknolojileri ile inşa edilmiş binaların sayısı hızla artacak. Bu noktada tüketicilerin de konut seçerken ve binalarını yeniletme sürecinde gerekli sorgulamaları yapmaları çok önemli.” Diye konuştu.

Güvenilir Firmalar  Tercih Edilmeli!

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, “Tüketicilerin konut seçerken hem statik hem de estetik değerleri birlikte sorgulamaları gerekiyor. En son Deprem Yönetmeliği’ne uygun olarak inşa edilen projeler bina dayanımı açısından avantaj sağlar. Bununla birlikte binayı dış etkenlere karşı koruyan, enerji tasarrufu, konfor ve güvenlik sağlayan ısı, su, ses ve yangın yalıtımı gibi uygulamaların da sorgulanmasında fayda var.” dedi.

Konut alırken huzurlu olabilmenin en kesin yolunun köklü ve güvenilir firmaları tercih etmekten geçtiğine dikkat çeken Tamer Son, “Mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemi veren, projelerini zamanında teslim eden, taahhüt ettiği tüm özellikleri eksiksiz bir şekilde hayata geçiren, projeleri prim yapan köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlar. ” yorumunda bulundu.

Fırsat Projeleri