IFC'den Greenox'a Yeşil Bina Sertifikası

Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu tarafından başlatılan program kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifika almaya hak kazanan binası seçildi.

IFC'den Greenox'a Yeşil Bina Sertifikası
21.11.2017 - Salı

Toplamda 170 konuttan meydana gelen Greenox dikey orman konseptiyle inşa ediliyor.  Enerji, su ve hammadde kaynaklarının kullanımında sağladığı verimlilik ile sakinlerinin enerji ve su giderlerinde yüzde 40’ı aşkın tasarruf etmesini sağlayacak projede 25 bin 500 bitki ve 900 ağaca ev sahipliği yapılacak.

120 milyon TL yatırım bedeliyle yükselen Greenox projesi Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında “Türkiye’nin ilk" EDGE Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanan pilot projesi seçildi.

“Greenox Sektörde İyi Bir Örnek Teşkil Edecek”

Türkiye’de enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 33’ünün konutlar tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden IFC Türkiye Ülke Yöneticisi Jesper Kjaer de konuşmasında Dünya Bankası ve IFC olarak Türkiye’nin iklim konusundaki hedeflerine ulaşmasını desteklediklerini belirterek "Yaklaşık 130 ülkede yeşil binalar inşa edilmesini sağlayan ve IFC’nin bir buluşu olan EDGE sertifikasyonunun Türkiye’de bu tip binaların yapılmasını teşvik edeceğini umuyoruz. Türkiye'de pilot proje olarak seçtiğimiz Greenox’un sektörde iyi bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz" dedi.

Fırsat Projeleri