Hamdi Akın'dan Hükümete Mesaj!

Akfen Holding Patronu Hamdi Akın, ülke yatırımlarına yönelik hükümetten bir takım isteklerde bulundu.

Hamdi Akın'dan Hükümete Mesaj!
11.08.2017 - Cuma

Akfen Holding Patronu Hamdi Akın, ülke yatırımlarına yönelik hükümetten bir takım isteklerde bulundu.

Türkiye'nin kalkınması açısından büyük önem taşıyan yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, hükümete seslendi. 

Avustralya merkezli IFM Investors şirketine Mersin Limanı'ndaki hisselerini satan Akfen'in patronu Hamdi Akın, "Taa Avustralya’dan para getiriyorum! Hükümet getirdiğim paraları dışarı çıkarttırmamalı" ifadelerini kullandı.

Başkan Hamdi Akın, Akfen Holding olarak iştiraklerinin bulunduğu Akfen Yenilenebilir Enerji, TAV Havalimanları ve Mersin Uluslararası Limanı’ndaki hisselerinden 4 farklı yabancı şirkete toplamda 1.2 milyar dolarlık hisse devri gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "Son 7 yılda 2.8 milyar dolar tutarında hisse devrine yabancılarla imza attık. Gidip Avustralya’da, Türkiye’nin yerini haritada dahi bulamakta zorlanan şirketlerle anlaşmalar yapıyorum. İkna edip paralarını Türkiye'ye getiriyorum. Türkiye'ye gelen yatırım ve paralar oldukça kıymetli bir para. Hükümetin buradaki görevi Avustralyalıya Türkiye’de yeni bir yatırım yaptırmak bana da farklı yöntemlerle parayı dışarı çıkarttırmamak olmalı" ifadelerini kullandı.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Başarılı iş adamı, üzerinde çalıştıkları yeni yatırım projelerine ilişkin de "Bizim artık elde ettiğimiz parayla melek yatırımcının bir üzerine kendimizi konumlandırmamız lazım. Venture ile Angel arasında bir yere oturmamız lazım. Yeni yatırım planları için en doğru pozisyonumuz o. Tek başıma yapamam bunu, tabii ki bir ekibim olacak. Bununla ilgili bir kadro kurulacak. Ve bu kadro bunun araştırmasını yapacak. Yeni trend bu. Melek yatırımcı artık çok var zaten. Ama melek yatırımcı 1 milyon dolarsa bu 10 milyon dolarlık yatırım yapacak. Genç nesil bu işleri çok çabuk kavrıyor ve geliştiriyor. Öte yandan bundan sonraki yatırımların konvansiyonel olmaması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri