Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşümün Neresinde?

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Mustafa Başaran, bölgede devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını ve Gaziosmanpaşa’nın geleceğine dair öngörülerini projedefirsat.com ile paylaştı.

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşümün Neresinde?
06.12.2017 - Çarşamba

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Mustafa Başaran, bölgede devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını ve Gaziosmanpaşa’nın geleceğine dair öngörülerini projedefirsat.com ile paylaştı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Mustafa Başaran, devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarından önce bölgenin konumuna değinerek şöyle konuştu: “Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümün neresinde? Bunu açıklamak istiyorum öncelikle. Gaziosmanpaşa eski İstanbul’un çok yakınında, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın merkezi konumunda ve ulaşım hatlarına en yakın alanda, yeni metro ağı ile de örülen bir merkez içerisinde bulunuyor. Gaziosmanpaşa, 11,5 kilometrekarelik bir alana sahip. Bunun yanında şu an bizim kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettiğimiz alan, bunun yüzde 36’sına tekabül ediyor. Gaziosmanpaşa’nın kentsel dönüşüm anlamında ciddi dezavantajları var. Yapıların çok yıpranmış olması, altyapının olmaması, ruhsatlı yapıların çok az olması dolayısıyla 1999 Depremi ve Van Depremi’nin sonucunda, özellikle 6.306 sayılı yasa çıktıktan sonra kentsel dönüşümün bu bölgelerde yapılması elzem olan bir durum olarak değerlendirilerek, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi.”

Bölgenin Yüzde 36’sı Kentsel Dönüşüm Alanı

Gaziosmanpaşa’da hâlihazırda devam eden kentsel dönüşüm süreci hakkında bilgi veren Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uydu haritalarından Gaziosmanpaşa’ya baktığımız zaman, Gaziosmanpaşa’nın en büyük dezavantajı, yeşil alanın hemen hemen hiç olmaması. Yüzde 36’lık kentsel dönüşüm alanlarında, en önemli argümanlarımızın başında yeşil alanları mümkün olduğu kadar artırmak var. Bunları kişi başı 15-20 metrekareye kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Her bağımsız bölüm için mutlaka birer otopark değerlendiriyoruz. İstanbul’da en önemli sorunun trafikten ziyade otopark olduğunu düşünüyoruz, çünkü mevcut yolların otopark olarak kullanıldığını görüyoruz. Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm alanlarında 100 bin otopark hedefliyoruz. Bunun yanında okul alanlarımızı artırıyoruz, aile sağlığı merkezleri oluşturuyoruz. Bunun yanında yeşil alanlarımızı artırıyoruz.  Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm şu an da bu şekilde ilerliyor.”

Kentsel Dönüşüm mü? Rantsal Dönüşüm mü?

Kentsel dönüşüm hakkında sık sık gündeme gelen eleştirilere de cevap veren Başaran, bölgede rantsal dönüşümün söz konusu olmadığını, maliklerin ve hak sahiplerinin kazançlı çıktığını vurgulayarak, “Gaziosmanpaşa çok yoğun bir bölge. Kilometrekareye 42 bin 750 kişi düşüyor. Bu da Gaziosmanpaşa’yı İstanbul’un ve Türkiye’nin en yoğun ilçesi durumuna getiriyor. Teknik açıdan ifade etmek istersek, Gaziosmanpaşa’da emsal, 3.63. Bu çok ciddi bir rakam. Bizim yaptığımız yeni planlarda az da olsa imar artışları meydana geliyor. Bu orana yüzde 20’yi geçmiyor. Biz kentsel dönüşümle beraber yeni bir şehir kuruyoruz. Altyapı, üstyapı, okul alanları, yeşil alanlar gibi çalışmalar maliyeti ciddi olarak artırıyor. Bunun sonucunda yüzde 20’lik imar artışı ile beraber bizim maliklere verdiğimiz kısımla birlikte yüzde 50’ye yakın bir oran maliklerin haklarını oluşturuyor. Geri kalanı da işin maliyeti, ortak alan ve altyapı alanlarına yapılan yatırımların maliyeti olarak değerlendirdiğimizde Gaziosmanpaşa’da ranta yönelik bir çalışma yok. Varsa da bu da halkın ve maliklerin rantı, çünkü biz yeni bir şehir kurarak aslında oranın değerini belki 5’e 10’a katlıyoruz. Bu ileride görülecek bir değer. Sonuç itibariyle Gaziosmanpaşa’da maliklerin elde edeceği bir rant var, onun haricinde başkalarının elde edeceği bir rant yok.” Şeklinde konuştu.

“Türkiye’ye Güzel Bir Vizyon Kazandırmak İstiyoruz”

Hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm çalışmaları ile Öncelikle Gaziosmanpaşa’ya, daha sonra da İstanbul’a ve Türkiye’ye güzel bir vizyon kazandırmak istediklerini ifade eden Mustafa Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziosmanpaşa’nın yüzde 36’sı kentsel dönüşüm alanı. Bu tabii ki bir süreç. Sanıyorum ki 15 yıl içerisinde bitecek olan bir süreç. Dolayısıyla bu yeni projelerle beraber, özellikle konumu itibariyle merkezi konumda olan bir Gaziosmanpaşa’da bu projelerin zaman içerisinde çok değerli olacağını düşünüyorum. Kentsel dönüşümü bir yapı inşa etme anlamında düşünmemek lazım. Bizim belediyemizin özellikle bu projeleri en hassas noktasına kadar değerlendirdiğimiz estetik kurulumuz var. Bütün projeleri profesyonel firmalarla beraber çalışarak, estetik kurulumuzla birlikte değerlendirerek kabul ediyoruz ve ruhsat projesi haline getiriyoruz. Projeler ne kadar iyi olursa Gaziosmanpaşa’yı o kadar iyi oluşturacağız. Biz Gaziosmanpaşa’da projelerimizi çok iyi etüt ederek, farklı fikirlerin projelerini de değerlendirerek Gaziosmanpaşa’ya, İstanbul’a ve Türkiye’ye güzel bir vizyon kazandıracak bir çevre ve şehir oluşturmak istiyoruz.”

Fırsat Projeleri