“Faizlerdeki Düşüş Eğiliminin Devamını Bekliyoruz”

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faizlerindeki düşüş eğiliminin devam etmesini beklediklerini, ifade etti.

“Faizlerdeki Düşüş Eğiliminin Devamını Bekliyoruz”
18.07.2019 - Perşembe

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik verilerde iyileşme görülecek olması, beklentimizin temelini oluşturmaktadır." Şeklinde konuştu. 

TÜİK tarafından açıklanan haziran ayına ilişkin konut satış rakamları ile ilgili değerlendirmelerini aktaran İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, her seçimde olduğu gibi yatırımcıların bu seçimde de "bekle, gör" stratejisini benimsemesinin konut satışlarındaki daralmada etkili olduğunu söyledi. Haziran 2019 döneminde gerçekleşen yüzde 48,6 oranındaki daralmayı beklediklerini ifade eden Durbakayım, söz konusu daralmanın sebepleri arasında mevduat ve konut kredi faizlerinin henüz arzu edilen seviyeye inmemiş olmasını da gösterdi. Durbakayım, seçim dönemlerindeki konut satışlarının yüzde 25-30 seviyelerinde bir düşüş göstereceğini tahmin ettiğini belirtti.

“Fiyatların Yukarı Doğru Olacağı Kaçınılmaz Görünmektedir”

Durbakayım, fiyatlarda yukarı doğru büyüme olacağını belirterek şunları aktardı: 

"Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik verilerde iyileşme görülecek olması, Türkiye üzerindeki politik ve ekonomik dış baskıların yapılan müzakereler sonucunda azalması bu beklentimizin temelini oluşturmaktadır. Ancak sektörümüze yönelik çıkarılan yasa ve yönetmelikler sonucu yeni proje arzının azalması ve arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlardaki trendin yukarı doğru olacağı kaçınılmaz görünmektedir. Nitekim maliyet artışların halen fiyatları tam olarak yansımaması, yeni projelerin satışa sunulmaması, konut fiyatlarının Ağustos sonuna kadar cazip hale getirmektedir."

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.