Eyüp-Eminönü Tramvay Hattında Son Durum!

Eyüp’ten Eminönü’ne uzayacak yeni tramvay hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Eyüp-Eminönü Tramvay Hattında Son Durum!
29.08.2017 - Salı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 150 milyon dolarlık yatırıma mal olan Eyüp-Eminönü yeni tramvay hattı çalışmaları kapsamında Haliç’e 70 metre uzunluğunda 42 kazık çakıldı. 


Eminönü’nden başlayarak Eyüp’e uzanacak olan yeni tramvay hattı günde 10 bin 500 yolcu taşıyacak. 2019’da hizmete girecek olan hat, Küçük Pazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp Sultan ve Silahtarağa duraklarından geçecek. 13 kilometre uzunluğundaki raylı sistem Alibeyköy Otogarı’na kadar uzanacak.

Önemli Riskler İçeriyor


Hürriyet'in haberine göre, hat için kazıkların üzerine doldurulacak alan, tarihi eser yapıların karşısında olduğu için önemli riskler de içeriyor. Restorasyon Uzmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, bölgede yaptığı inceleme sonucunda,  tarihi eser yapıların üzerinde bulunduğu toprağın, dolgu toprak olduğunu söyleyerek, zemin zayıf olduğu için kazıklama çalışmalarının tarihi eserlere zarar vereceğini belirtti.


1983 yılında bölgede yapılan yol çalışmalarının, benzer mimari özellikler taşıyan Reşadiye Mektebinde çatlaklar oluşturduğunu söyleyen Ahunbay, “Tarihi eserlerin üzerinde olduğu toprak dolgu toprak, incecik yapısı var. Zemini çamur olan bir yerde kazık çakıldığı zaman tarihi eserler zarar görür. Ben tarihi eser uzmanıyım ve riski görüyorum. 70 metreye varan kazık çakılıyor. Kazık çakıldığı zaman dolgu toprak olduğu için titreşimi de ileterek sıkışmaya neden oluyor ve çökertiyor. Kazıklar çakılırken darbede veriyor” şeklinde konuştu.
 

Fırsat Projeleri