Emlakçı Seçerken Bunları Sorgulayın!

Ev alım-satımı yapacak vatandaşlar bu süreci emlakçılarla birlikte yürütmeyi tercih ediyor. Emlakçı seçerken ise bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Emlakçı Seçerken Bunları Sorgulayın!
09.09.2019 - Pazartesi

Ev alım-satımı yapacak vatandaşlar bu süreci emlakçılarla birlikte yürütmeyi tercih ediyor. Emlakçı seçerken ise sorgulanması gereken önemli noktalar bulunuyor.

Ev alım ve satımı gibi zorlu sürçleri tek başına yönetemeyen vatandaşlar emlakçılarla çalışmayı daha uygun buluyor. Gayrimenkul ticareti alanında faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin kayıtsız emlakçının olması ise işleri riske atıyor. Peki, doğru emlakçı ile çalıştığınızı nasıl anlayacaksınız? İşte emlakçı seçerken sorgulanması gerekenler:

Komisyon %2’yi Geçmemeli

Daha önceden %3 olan komisyon bedeli hem alıcı hem de satıcı tarafında %2’ye indirildi. Hem alım hem de satımda komisyon bedeli toplam ev bedelinin %4’ünü geçemeyecek. Daire kiralamalarında ise komisyon tutarı bir aylık kira tutarına tekabül edecek. 

Yetki Belgesine Dikkat

Taşınmaz ticaretinde zorunlu kılınan yetki belgesi, 18 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş, hüküm giymemiş kişilere verilebiliyor. Bunun dışında personel olarak çalıştırılan kişilerin de mesleki yeterlilik belgelerinden birine de sahip olmaları gerekiyor. 

Minimum 30 Metrekare

Emlakçılıkla ilgili ticari işlerini yürüten işletmelerin minimum 30 metrekare net alana sahip olmaları gerekiyor. Bunun dışında dosyalama işleminin fiziki olması durumunda işletmelerde arşiv bölümü bulunmalı. Ayrıca Emlakçıların meslek odasına kayıtlı olmaları ve Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmaları da bir diğer şart. Gayrimenkul ticareti hizmeti veren işletmeler ayrıca bu hizmetler dışında faaliyette bulunamaz. Bu da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yılın Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yılın Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası