Deprem Haritasına Göre Kentsel Dönüşüm

Türkiye'nin deprem haritasının değişmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm planları da değişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşüm hakkında açıklamalar yaptı.

Deprem Haritasına Göre Kentsel Dönüşüm
16.09.2019 - Pazartesi

Türkiye'nin deprem haritasının değişikliğe uğramasının ardından konut değerlerinden kentsel dönüşüm planlamalarına kadar değişim yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu bağlamda Kentsel Dönüşüm'de Yeni Yol Haritası'nı açıkladı. 

Türkiye'nin %66'sının deprem riskli bölgeye dahil olduğunu belirten Kurum, "Kentsel Dönüşüm, deprem ve terörle mücadele kadar önemlidir ve hayatidir." dedi. Kentsel Dönüşüm'ün önemini bu cumleyle belirten Bakan Kurum, bu konuda başvuruda bulunan ve yardım isteyen tüm belediyelere kapılarının açık olduğunu da belirtti. 2023 yolunda ilerlerken ülkemizin daha bayındır bir hale gelmesi için 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüş alışverişi yaptıklarını ve buna devam edeceklerini açıkladı.

22 Milyon Vatandaş Depreme Dayanıklı Konutlarda Yaşıyor

Üretilen projeler ve planlarla 82 milyon vatandaşın yanında olacaklarını belirten Murat Kurum şunları söyledi; "82 milyon vatandaşın yanında olacağız, projelere destek olacağız. 2011 yılından bu yana hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşümle ilgili adımlar geleceğimiz adına önem arz ediyor. 53 farklı ilimizde 281 çalışma alanımızda kentsel dönüşümü başlatmış olduk. 1 milyon 166 bin bağımsız bölümün inşasını başlattık. Kira taşınma yardımı olarak 11 milyar lira kaynak sağlandı. Yapı denetim sistemi kapsamında 730 bin bina denetledik. Bu binalarda 5.5 milyon bağımsız bölüm var. 393 bin inşası süren yapıların denetimini sürdürüyoruz. Tam 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağlamış olduk. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 45'ine, 35 milyona ulaşmış olacağız. Nüfusun yüzde 45'ini deprem riskinden kurtaracak önemli bir adımı da yapı denetim düzenlemesiyle yapmış olduk. Bundan sonraki süreçte, kentsel dönüşümle alakalı öncelikle eylem planımızı hazırlarken 61 ili ziyaret ettik." dedi. 

Ayrıca Kurum, deprem bölgelerinin değişmesinin planlarına çoktan eklendiğini, yapılacak güncellemelerin bu doğrultuda olacağını ve vatandaşların depremden korunaklı konutlarda yaşamaları için ellerinden geleni yapacaklarını söylerek sözlerini tamamladı.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!