Birevim Nedir?

Birevim, vade farkı ve faiz ödemesine maruz kalmadan gayrimenkul edinebilme sistemidir. Türkiye şartlarında ev, işyeri, arsa gibi gayrimenkullere en uygun şekilde sahip olma yöntemi olarak bilinen sistem, bireylerin istedikleri bölgeden beğendikleri gayrimenkullerin alınabilmesine olanak sağlamak adına işletilen bir yöntemdir.

Birevim Nedir?
02.10.2019 - Çarşamba

Birevim, vade farkı ve faiz ödemesine maruz kalmadan gayrimenkul edinebilme sistemidir. Türkiye şartlarında ev, işyeri, arsa gibi gayrimenkullere en uygun şekilde sahip olma yöntemi olarak bilinen sistem, bireylerin istedikleri bölgeden beğendikleri gayrimenkullerin alınabilmesine olanak sağlamak adına işletilen bir yöntemdir. Gayrimenkul edinme sürecinde herhangi bir ekstra masrafla karşılaşılması söz konusu olmadığı gibi, ev maliyetini yükselten kira ödemesi gibi farklar ödenmesi de söz konusu değildir.

Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik olarak uzun yılardır sürdürülen birevim sisteminde, gayrimenkul talebinde bulunan kişilerin gelir durumlarına göre farklı seçenekler mevcuttur. Bu seçenekler arasında hiç peşinatsız mülk edinme olanağı olduğu gibi, bazı hallerde aylık taksitler halinde yapılacak ödemeyi bireyler kendileri belirleyebilmektedir. Gerek ülkemizde, gerekse dünyada ilk kez uygulanan yöntemlerle gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere büyük avantajlar sağlayan birevim projesi, bireylerin durumuna göre farklı ödeme modellerine sahip yöntemlerle ev almayı çok daha kolay bir hale getirmektedir.

Birevim Gayrimenkul Edinme Yöntemleri

Birevim projesinin ana hedefi, gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişilerin, diğer gayrimenkul edinme yöntemlerine oranla daha uygun fiyatlara sahip olmasına uygun koşulları temin etmektir. Birevim yöntemi, ev almak isteyen kişilere farklı yöntemlerle taksitli ev alımlarında sunulan seçeneklere göre daha farklı seçenekler sunarak, daha kolay şekilde mal sahibi olma imkânı sağlar. Bu seçenekler:

Sıra tespitli tasarruf yöntemi

Sıra tespitli tasarruf yöntemi versiyon

Serbest planlı tasarruf yöntemi

Konut değer endeksli tasarruf yöntemidir.

 

Sıra tespitli tasarruf yöntemi nedir?

Birevim gayrimenkul edindirme projesi adına tescillenmiş bir yöntem olan sıra tespiti tasarruf yöntemi, ev sahibi olmak adına sistemde yer alan kişilerin evlerini teslim alacakları tarihlerin belirlenme yöntemidir. Tarih belirleme işlemleri noter huzurunda ve katılımcıların bulunduğu bir ortamda yapılmaktadır. Her 6 ayda bir yapılarak her noter çekilişi sonunda 6 katılımcının ev teslim tarihlerinin belirlenmesi mantığına dayalı olarak işleyen yöntemde, her ay bir katılımcı evini teslim almaktadır.

Sıra tespiti tasarruf sistemine dahil olan katılımcılar belirli sayılardaki guruplara ayrılarak sınıflandırılmakta olup, müşteri tarafından kabul görmüş ve adil şartlar altında yapılan noter çekilişleriyle ev sahibi yapılmaktadır. Bu yöntemin katılımcıya sağladığı avantaj ise, katılımcının ev değerini yükseltme ve taksit ödemelerini güncelleyebilme imkanı sunuluyor olmasıdır. Bu yöntemin uygulanma sebeplerinden biri de, tasarruf programında yer alan müşterilerin ev sahibi olmakla ilgili motivasyonunu hep en üst noktada tutmaktır.

Konut değer endeksli tasarruf yöntemi nedir?

Birevim gayrimenkul sistemi adına tescil edilmiş bir yöntem olan konut değer endeksli tasarruf yönteminde,  katılımcıların tercihlerine göre belirlenen aylık taksitler ve ev değerleri geçerlidir. Katılımcı ile yapılan sözleşmede ilk önce edinilmek istenen gayrimenkulün değeri müşteri tarafından belirlenmektedir. Müşteri dilerse 100, dilerse 200,300 bin TL tutarındaki bir ev almak istediğini sözleşmeye kaydeder. Bu yöntemde katılımcılar herhangi bir peşinat vermediği gibi, aylık ödenecek taksit miktarlarını da kendi bütçelerine göre belirlerler. Bu işlemler sonrası müşterinin kaç kişilik bir tasarruf programında yer alacağı belirlenir.

Konut değer endeksli tasarruf yönteminin özelliği, aylık ödenecek taksitlerin Merkez bankası tarafından her ay yayınlanan konut fiyat endeks verilerine göre düzenlenecek olmasıdır. Böylece evlerin değeri korunurken, ev teslimat tarihinde katılımcı evini güncel değerler üzerinden teslim alma şansına sahip olur. Evlerin ne zaman teslim edileceği ise, noter huzurunda ve katılımcıların bulunduğu bir ortamda yapılan çekilişle belirlenir. Evlerini ilk sıralarda alan katılımcılar hemen evlerine yerleşerek kendi mülklerinde yaşamaya devam ederken, daha sonraki dönemlerde ev sahibi olacak kişiler de evlerini artan değerleriyle teslim alırlar.

 

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!