Ataşehir'in Yeni Cazibe Merkezi!

Studio Vertebra imzalı Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, üzerinde yer aldığı toplam 61.000 m²’lik alan ile bölgenin yeni çekim merkezi olacak.

Ataşehir'in Yeni Cazibe Merkezi!
14.09.2017 - Perşembe

Studio Vertebra imzalı Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, üzerinde yer aldığı toplam 61.000 m²’lik alan ile bölgenin yeni çekim merkezi olacak.

Park üzerinde barındırdığı sergi alanları, performans merkezi, gastronomi merkezi ve çocuklar için etkinlik alanlarıyla Ataşehir için bir  cazibe merkezi konumunda. Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir kamusal alan kazandıracak özelliklere sahip.

Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra imzası taşıyor. Park kompleksi kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte ‘çok disiplinli’ çalışmalardan oluşuyor.

Studio Vertebra’dan: Ataşehir Belediyesi Kent Parkı!

İstanbul Ataşehir’de 61.000 m²’lik bir alanda konumlanan  Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, birçok fonksiyonu içinde barındırma özelliğine sahip. Bulunduğu bölgeyi canlandırıp bir çekim merkezi oluşturması hedeflenerek tasarlanan şehir parkı, bölgenin sosyal hayatına nitelikli bir zemin kazandırmayı amaçlıyor.

Bu nedenle park kapsamında; performans merkezi, gastronomi merkezi, şef restoranları, kitap kafe ve çocuklar için etkinlik alanları yer alıyor.

Aslında parkta yer alan her bir alanın  kendi başlarına çekim oluşturması ve armonik olarak birbirlerini desteklemesi, Studio Vertebra’nın “tümel proje anlayışı”nı ortaya koyuyor. Kapsam olarak büyük bir park olarak tanımlanabilecek projenin yaklaşık %85’ini yeşil alanlardan meydana geliyor.

Arazide yer alan mevcut eğim, yapıların kademeli olarak yerleşmesine imkân sağlamış durumda. Projenin ana odağı olan meydan ve etrafındaki birimler bodrum katta bütünleşerek bölgenin otopark ihtiyacını karşılamış. Endüstriyel bir yaklaşım ile tasarlanan yapılarda geniş saçaklara, taş duvarlara ve çelik kolonlara yer alıyor.

Ataşehir’in Yeni Cazibe Merkezi!

Öte yandan park alanı; yürüyüş parkurları, bisiklet yolları gibi uzamsal düzenlemeler barındırıyor. Parkurlarda, noktasal sosyal bileşke noktaları oluşturmak ve hat boyunca dinamik bir tecrübe yaşatmak için “seyyar”, küçük ölçekli yeme – içme birimlerine yer verilerek, küçük avlular tasarlandı.

Ayrıca, 5.000 kişilik açık aktivite alanı, yeşil zemine sahip olarak tasarlanmış ve ses izolasyonu doğal bitkilerle sağlanacak şekilde düzenlenmiş. Bu alan çok amaçlı düşünülerek toplu spor aktiviteleri, festivaller, konserler gibi aktivitelere imkân verecek şekilde düzenlendi. Çocuk Bilim Müzesi’de, çocukları eğlendirirken bilgilendirecek çeşitli sergilere ev sahipliği yapacak.

Ataşehir Belediyesi Kent Parkı, tamamlandığında Ataşehir’de “landmark etkisi” oluşturacak ve bölgenin sosyal hayatını zenginleştirecek bir kamusal alan gerçekleştirilmiş olacak.

Fırsat Projeleri