Ankara'da 3 Bölge Dönüşecek

Ankara’nın Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Ankara'da 3 Bölge Dönüşecek
10.08.2017 - Perşembe

Ankara’nın Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere’de kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri çalışmalarının başladığını bildirdi.


Ankara kentsel dönüşüm çalışmalarına yenilerini ekliyor. Kentin dokusunu bozan çarpık ve sağlıksız yapılaşmaları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalarına yenilerini ekleyen büyükşehir belediyesi Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere’de kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri çalışmalarının başladığı kaydetti.


Prosedürler Tamamlandı


Büyükşehir Belediyesi kaçak yapıları, ekonomik ömrünü doldurmuş binaları ve çöküntü alanları yenileyerek, yaşanabilir modern alanlara dönüştüren ilgili yasa ve Bakanlar Kurulu'nca alınan kararlar doğrultusunda 3 yeni kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı alanlarda prosedür çalışmalarını tamamladı. Başkent'te yürütülen mevcut kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra uygulamaya konulan yeni kentsel dönüşüm projeleriyle de bu alanlarda sağlıklı ve modern yaşam ortamı inşa edilecek.


Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere Yeniden Doğacak


Kentsel dönüşüm planlamasına dahil edilen Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere mahallelerinde çalışmaları başlıyor. Çaldağ Mahallesi’nde Büyük kısmı Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olmak üzere, Hazine ve şahıs hisselerinden oluşan proje;  2010 tarihinde dönüşüm alanı olarak ilan edildi. 


Gümüşdere Mahallesi sınırları içersinde bulunan 109 bin 531 metrekarelik sorunlu alan,  uygulanacak olan kentsel dönüşüm projesiyle çağdaş ve yaşanabilir bir bölge haline getirilecek. Bölgede 144 adet ruhsatlı ve 285 adet ruhsatsız toplamda 429 adet bağımlı ve bağımsız bölüme sahip mesken tespit edildi.


Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu bir diğer kentsel dönüşüm Şirindere’ de gerçekleştirilecek. Şirindere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi sahasında  hazineye ait 123.600 metrekare, şahıs mülkiyeti olarak da 13.000 metrekare alan bulunuyor
 

Fırsat Projeleri