4. Nesil AVM Dönemi Başlıyor

JLL Bölge CEO’su Avi Alkaş, “4’üncü nesil AVM’ler geliyor, caddeleşen alışveriş merkezleri dönemine girdik” dedi.

4. Nesil AVM Dönemi Başlıyor
02.12.2017 - Cumartesi

JLL Bölge CEO’su Avi Alkaş, caddeleşen alışveriş merkezleri dönemine girildiğini, 4’üncü nesil AVM döneminde olduğumuzu belirtti. 

Hürriyet Gazetesi’nden Elif Ergu’nun haberine göre, Türkiye’de AVM’lerin belli bir doyum noktasına ulaştığını anlatan JLL Bölge CEO’su Avi Alkaş, “4’üncü nesil AVM’ler geliyor, caddeleşen alışveriş merkezleri dönemine girdik. Dünyada da bu var, caddeler AVM gibi yönetilmeli” dedi

Türkiye’de alışveriş merkezi (AVM) ve perakende sektörü denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Jones Lang LaSalle’nin (JLL) Bölge CEO’su Avi Alkaş AVM’lerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“AVM’lerin Çoğalma Hızı Düşüyor”

“Türkiye’de AVM’lerdeki doluluk oranları halen yüzde 90’ların üzerinde” şeklinde konuşan Avi Alkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa’da daha ciddi boşluk oranları var. Türk perakende sektörü kendi iç dengelerini yakalamaya, kendi dengelerini kurgulamaya çalışıyor. AVM’lerin sayısal çoğalma hızı düşmeye başladı. Artık eskisi kadar AVM yapılmayacak. Perakendecilerimizin belirli koşulları ortaya koydukları bir döneme de geçmiş olduk.”

“Caddeler AVM Gibi Yönetilmeli”

4. Nesil AVM’lerin geldiğini belirten Alkaş, şöyle konuştu: “Son dönemde özellikle karma kullanımlı yapılarda ciddi bir büyüme kaydedildi. Alışveriş, ofis, otel, rezidansı kapsayan karma projeler yapıldı. Ancak bu da artık bitiyor. 4’üncü nesil AVM’ler geliyor, caddeleşen alışveriş merkezleri dönemine girdik. Dünyada da bu var, caddeler AVM gibi yönetilmeli. Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi’nin de buna ihtiyacı var.”

AVM’ler Daha da Ön Plana Çıkacak

Etkinlik merkezleri hâline gelen AVM’lerin daha da ön plana çıkacağını vurgulayan Alkaş konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Perakende sektöründe hızlı bir büyüme yaşandı, bu da AVM’lerin açılmasıyla oldu. İçerideki büyüme, belirli markalarımızın yurtdışına açılması kapsamında avantajlar sağladı. İç pazardaki rekabetçi yeteneklerini geliştirmeleri, Türk markalarının yurt dışına dalga dalga yayılabilmesi adına iyi bir zemin sağlamış oldu. Özellikle markalı ihracat gerçekleştiren şirketlerimiz, döviz cinsinden girdi oranlarını yükselterek kendilerine görece avantaj sağladı. Görünen o ki hem caddelerde hem de AVM’lerde yeme-içme sektörünün, kültürel alanların, etkinlik alanlarının ağırlığı artacak. Bünyesinde etkinlik merkezi olan AVM’ler daha ön plana çıkacak.”

Fırsat Projeleri