2017 Yılı İnşaat Açısından Durağan Bir Yıl Oldu

Fertaş İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım,  "Dış girdimiz ne kadar azalırsa ekonomimiz de o kadar kalkınır" dedi.

2017 Yılı İnşaat Açısından Durağan Bir Yıl Oldu
09.11.2017 - Perşembe

Fertaş İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım,  "Dış girdimiz ne kadar azalırsa ekonomimiz de o kadar kalkınır" dedi.

İnşaat sektörü açısından 2017 yılını değerlendiren Fertaş İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, 2017 yılının hem inşaat hem de ekonomik açıdan durağan bir yıl olduğunu belirterek, 2018 yılından umutlu olduklarını söyledi.

FİYATLARDA ARTIŞ GERÇEKLEŞMEDİ

Bu yıl fiyatlarda artış yaşanmadığını kaydeden Zafer Yıldırım, "Yüksek faiz oranları inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Ekonomi piyasalarındaki belirsizlik de hem ekonomimizin hem de sektörel anlamda gelişmelerin olumsuz yaşanmasına sebep oldu. Yaşanan bu belirsizlikleri dış etkenlere bağlıyoruz. Komşu ülkelerde yaşanan durumlardan dolayı bir belirsizlik söz konusuydu. 2017 yılı durağan bir dönemdi. Konutta biraz devlet desteğinden dolayı canlanma vardı. Fakat istenen duruma gelemedi. 2018 yılında faizlerin düşmesini umut ediyoruz. Bu sayede yaşanacak olumlu gelişmelerin de ilk adımı atılmış olacaktır" şeklinde konuştu.

MALZEME FİYATLARINDAKİ ARTIŞ SEKTÖRÜ DE ETKİLİYOR

Zafer Yıldırım, dış ticaret anlamında yaşanan gelişmelerin ülkemizi etkilediğini aktararak, "2017 yılında yükselen maliyetlerimize, fiyatları yansıtabilme imkânımızın, arz talep doğrultusunu karşılayabilmesi gerekiyor. Şu an maliyetlerimiz yükseldi. Biz bunu fiyatlara yansıtamadık. Özellikle inşaat firmalarına, Türkiye ekonomisine katma değer üreten firmalara özellik sağlanması lazım. Demir ve beton fiyatları 2017’de inanılmaz yükseldi. Dolar ve Euro da ki fiyat artışından dolayı da ithal ettiğimiz ürünlerde sıkıntı yaşadık. Asansörlerden tutun, elektronik cihazlara kadar bu durumu hissettik. Buradaki asıl sıkıntımız dışa bağlı olmak" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.