200 Milyarlık Kentsel Dönüşüm Ajandası Hazırlandı

Adalet ve Kalkınma Partisi, 200 milyarlık dönüşüm ajandası hazırladı. Bu kapsamda kentsel tasarım rehberleri hazırlanacak ve tarihi şehir merkezleri trafiğe kapatılacak.

200 Milyarlık Kentsel Dönüşüm Ajandası Hazırlandı
13.06.2018 - Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için sayılı günler kalırken, Adalet ve Kalkınma Partisi vatandaşların yaşam kalitesini artıracak, kentsel altyapı çalışmalarına hız verecek, yaşanabilir mekânlar vizyonuyla 81 ilin çehresini değiştirecek hamleler için harekete geçti. İşte o hamleler; 

1-) ESTETİK KURULLAR İŞBAŞINDA

Estetik kurullar aktif hale getirilerek, şehir kimliği çalışmaları yönündeki koordinasyon genişletilecek. Yerel yönetimlerin imar uygulamalarına ilişkin kurumsal kapasiteler geliştirilerek finansman desteği sağlanacak. 

2-) KENTSEL TASARIM REHBERLERİ

Her şehrin, iklimine, coğrafi özelliklerine, tarihine, özgün mimari dokusu ile estetiğine uygun "Kentsel Tasarım Rehberleri" hazırlanacak. İskân Kanunu kapsamında 2 bin 750 konut hak sahiplerine verilecek. 

3-) 500 BİN KONUT YENİLENECEK

Tehlike arz ettiği öngörülen 7.5 milyon konutun dönüştürülmesi için 15 yıllık periyotta yılda 150-200 bini İstanbul'da olmak üzere 500 bin konut yenilenecek. Sosyal konut projelerine destek sürecek.

4-) YÖRESEL MİMARİYE DESTEK

Şehre aidiyet duygularının artırılmasına yönelik faaliyetler yürütülecek. Mahalle ve sokak kavramını öne çıkaran projelere destek verilecek. Geleneksel mahalle kültürünü yaşatan mimari örneklerin restorasyon çalışmaları teşvik edilecek. Yöresel malzeme seçimi, geleneksel mimari uygulamaları desteklenecek.

5-) GÖKDELENLER TARİHİ GÖLGELEMEYECEK

Şehir merkezlerindeki tarihi dokunun üzerinde baskı oluşturacak mimari uygulamalara izin verilmeyecek.

6-) ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

Tarihi şehir merkezleri araç trafiğinden arındırılacak. Önemli kararlar alınırken kentte yaşayanların fikirleri alınacak.

7-) ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

Şehircilik Araştırma Merkezi kurulacak. Yöresel mimari projeleri 81 ilin kırsal yerleşmeleri için de tamamlanacak. Ruhsal ve izin başvurularında alınacak ücretlerde kolaylık sağlanacak.

8-) KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ DÖNEM

Kentsel dönüşüme ek olarak kentsel yenileme, kentsel sağlıklaştırma, kentsel canlandırma gibi projeler desteklenecek. Gençler, çocuklar için şehircilik bilincini artırmaya yönelik tasarım atölyeleri kurulacak. Düşük gelirli illerde temel altyapı ve hizmet kalitesi arttırılacak.

Fırsat Projeleri

İkinci Ev're Sancaktepe

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Bu Fiyatlara Bu Fırsat Kaçmaz

Bu Fiyatlara Bu Fırsat Kaçmaz

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Gayrimenkulde Son Dakika

Gayrimenkulde Son Dakika

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam