13 Yıldır Kapalı Foça Tatil Köyü İhaleye Çıktı!

1967’den 2005 yılına kadar yaklaşık 3 milyon turisti ağırlayan Foça Fransız tatil köyü kapalı kaldığı 13 yılın ardından ihaleye çıkarıldı. 49 yıllığına işletme hakkı devir yöntemiyle özelleştirilecek olan tatil köyünün 66 milyon lira olarak belirlenen ihale bedeli tepkiye neden oldu.

13 Yıldır Kapalı Foça Tatil Köyü İhaleye Çıktı!
29.05.2018 - Salı

Türkiye’nin ilk tatil köyü olma özelliği taşıyan ve kapandığı 2005 yılına kadar 3 milyon turiste hizmet veren Foça Fransız tatil köyü ihaleye çıktı. 

İhale Bedeli 66 Milyon Lira 

1967’den 2005 yılına kadar yaklaşık 3 milyon turisti ağırlayan Foça Fransız tatil köyü kapalı kaldığı 13 yılın ardından ihaleye çıkarıldı. 49 yıllığına işletme hakkı devir yöntemiyle özelleştirilecek olan tatil köyünün 66 milyon lira olarak belirlenen ihale bedeli tepkiye neden oldu. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Teminat tutarından tahmini ihale bedelinin 66 milyon lira olarak belirlendiğini anlıyoruz. Bu fiyattan ticari bir zeka burayı almaz ya da Çeşme’de olduğu gibi birileri burayı alıp rezidansa çevirecek” dedi.

Son Gün 20 Temmuz

Foça Belediyesi yetkilileri 13 yıldır kapalı olan tesisin yeniden canlandırılması için ihaleye çıkılmasından memnun olduklarını belirtirken, bölgenin Anıtlar Yüksek Kurulunca tescillendiğini söylediler. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Foça Tatil Köyüne ilişkin ihale ilanı dünkü Resmi Gazete’de yayımlanırken, son teklif verme süresi 20 Temmuz 2018 olarak belirlendi. 

“İhale bedelinin mutlaka düşmesi gerekir” 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı da olan Mehmet İşler, mevcut fiyattan tatil köyünün yatırımcılar tarafından ilgi görmeyeceğini belirterek, gerekçelerini şöyle anlattı: 

“Ticari bir zeka burayı 66 milyon liradan almaz. Çünkü en iyi ihtimalle 15, en kötüsü 50 milyon lira da yatırım yapılması gerekir. Bu da 115 milyon lira yapar. 49 yıla böldüğünüzde yıllık 2.3 milyon lira kira eder ki yatırımcının ilgi göstermesi için yıllık 5 milyon lira kazanması gerekir. Oysa bu mümkün değil. Ama belki merkezi yönetime yakın birtakım inşaat firmaları tıpkı Çeşme’de olduğu gibi turizm imarlı alana otelcilik yapacağız, deyip rezidans yapabilirler. Bu da o güzelim yeri turistten uzaklaştırır, yerlilerin rezidansı haline getirir. Dolayısıyla ne devlet vergi kazanır, ne istihdam yaratılır ne de döviz girişi. Bunun olabilmesi için ihale bedelinin mutlaka düşmesi gerekir.” 

Hürriyet

Fırsat Projeleri

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Gayrimenkulde Son Dakika

Gayrimenkulde Son Dakika

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef'ten Şehir Merkezinde Yeni Proje

Nef'ten Şehir Merkezinde Yeni Proje