Yüksek Emlak Vergisi Ödememek İçin Dikkat!

İstanbul’da gayrimenkullerin değeri yeniden belirlendi. Rekor yüzde 300’lük oranla Beşiktaş’ta…

Yüksek Emlak Vergisi Ödememek İçin Dikkat!
01.08.2017 - Salı

İstanbul’da bulunan gayrimenkullerin değeri 4 yıldan sonra tekrar belirlendi. Ortaya çıkan sonuçlar 4 yılda gerçekleşen değer artışını gözler önüne serdi. Sonuçlara göre Nispetiye Caddesi'nde bir dairenin rayiç bedeli 6 bin liradan 18 bin liraya yükselirken, Büyükdere Caddesi 19 bin 700, Sabancı İş Merkezi'nin rayiç bedeli ise 95 bin lira bandında seyretti.

İtiraz Etmeyenler Yeni Oranlar Üzerinden Ödeyecek


Gayrimenkul sahipleri Takdir Komisyonu'nun belirlediği yeni değerlere itiraz etmeye başladı. 30 gün içinde itiraz etmeyenler ödemesini 2018'de emlak vergisini yeni rayiç bedel üzerinden gerçekleştirecek. Çitil Avukatlık Ortaklığı'nın Kurucu Ortağı Avukat Ali Çitil, 'fahiş artış' görülmesi durumunda 30 gün içerisinde vergi mahkemesine başvurulması gerektiğini söyledi. Vatandaşların yüksek rayiç bedellerine karşı izleyecekleri hukuki yöntemler hakkında bilgi veren Ali Çitil, şu bilgileri verdi:


Mahalle Muhtarlığından Yeni Değerleri Öğrenin


"2018 yılında tarh olacak bina vergileri için belirlenen rayiç bedeller, mahalle muhtarlıklarında askıya çıktı. Askıdaki bedellere itiraz etmek için öngörülen süre öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün olduğundan sürelerin kaçırılmaması büyük önem arz etmekte. Aksi halde takdir komisyonlarınca belirlenen bedeller kesinleştiğinde emlak vergisi de bu bedellere göre tarh olacaktır.


Rayiç bedellere yapılan itiraz vergi mahkemelerinde görülecek olup itirazın kabulü halinde takdir komisyonlarınca tekrar bir değer tespiti yapılacaktır. Bunun için yapılması gerekenler öncelikle sakini olduğunuz mahalle muhtarlığında askıda yer alan değerleri öğrenmektir. Şayet bu değerlerin hakkaniyete aykırı olduğunu düşünüyorsanız Takdir Komisyonu kararının iptaline yönelik hukuki sürecin süresi içerisinde başlatılması -dava açılması- gerekmektedir.


30 Günlük Süreye Dikkat


Sürecin temmuz ayına denk gelmesi, 30 günlük sürenin adli tatilde bitmesine sebep olduğundan mükelleflerin dava açma hakkının ne zamana kadar devam ettiği de değişmektedir. Kural olarak vergi mahkemelerinde açılacak davalarda, süre sonu adli tatile geldiği takdirde adli tatilin bitiminden itibaren hak sahiplerine 7 gün daha tanınmıştır. Buna göre adli tatilin başlangıcı olan 20 Temmuz'dan sonraki bir tarihte dava açma süresi dolduğu takdirde bitimi olan 31 Ağustos'tan itibaren 7 gün içerisinde Takdir Komisyonu kararının iptali için dava açılabilir. Bunun istisnası, itiraz mercii farklı bir ilde olan vergi mahkemelerinin çalışmaya devam etmesi olup başvurulacak ildeki adliye yapılanmasıyla değişiklik göstermektedir.


Özetle fahiş kabul edilen rayiç bedellerden yargı yoluyla dönülmesi mümkün olup hukuki sürecin sağlıklı takip edilmesi herhangi bir hak kaybına uğranmaması açısından önem arz etmektedir. Eğer itiraz etmezseniz dört yıl boyunca (2018-2019-2020 ve 2021 yılı için) bu rakamlar baz teşkil edecek ve vergilerinizi buna göre vereceksiniz."

Fırsat Projeleri