Yöresel Mimari Sevenlere Kredi!

Konutunda yöresel mimari tercih edecek olanlara kredi desteği sağlanacak…

Yöresel Mimari Sevenlere Kredi!
11.08.2017 - Cuma

Oturacağı evini yöresel mimariye göre yapanlara yıllık yüzde 1 faiz Memur-Sen’in kümülatif ile kredi çıkarılacak.

Takvim’in haberine göre, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik kapsamında evini yöresel mimariye göre yapan vatandaşlara yıllık yüzde 1 faiz oranıyla, 10 yılda ve 10 eşit taksitte ödeme imkanıyla kredi desteği sağlayacak. Bu sağlanan kredide ise ilk 2 yıl geri ödeme olmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, yöresel mimariye uygun yapılacak konutlar için sağladığı bu ayrıcalık Resmi Gazete’de yayımlandı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile birlikte kamulaştırmalardan etkilenen vatandaşların yeni yerleşim yerlerinde iskan edilebilmeleri için hak sahipliğinin azami sayıya ulaşması, köye dönüş yapmak isteyen ailelerin de yeni yerleşim yerlerinden arsa satın alabilmeleri ve hak sahiplerinin yeni yerleşim yerinde yapacağı konutunu yöresel mimariye uygun olarak yapması halinde 'faiz indirimi teşviği' yapılacak.

Bakanlık tarafından kabul edilecek projelerin uygulanması koşuluyla yöresel mimari yapıların ihya edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla açılan tarımsal işletme binası kredisi veya konut kredileri için yıllık yüzde 1 faiz oranında kredi faiz desteği sağlanacak. Bununla birlikte yeni yönetmelikle birlikte borçlarını zamanında ödeyemeyen aileler için de yeniden yapılandırma olanağı da sağlandı.

Fırsat Projeleri