Yılda 500 Bin Konut Dönüşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “7,5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. Yılda 500 bin konutu dönüştüreceğiz” dedi.

Yılda 500 Bin Konut Dönüşecek
21.09.2017 - Perşembe

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşümde seferberlik başlattıklarını, 500 bin konutu dönüştüreceklerini belirtti.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, 3. Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı bu yıl İzmir Kaya Thermal Otel'de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde belirlenen yeni yol haritasının detaylarını ilk kez anlattı. Dönüşümde seferberliğe başlayacaklarını söyleyen Bakan Özhaseki, "7.5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. 15 yıllık bir hedef koyduk. Yılda 500 bin konut dönüştüreceğiz" dedi.

“Belediyelere Faizsiz Kredi Vereceğiz”

Bakan Özhaseki kentsel dönüşüm seferberliğinin en önemli aktörünün belediyeler olduğunu vurgulayarak, "Alan bazlı dönüşüm yapılması konusunda belediyeleri zorlayacağız. Onlara sıfır faizli kredi imkânı sağlayıp, dönüşümün hızlıca hayata geçirilmesi konusunda teşvikler vereceğiz" diye konuştu. Sıfır faizli kredi imkânının belediyeler dışında vatandaş ve müteahhite de uygulanacağının altını çizen Bakan Özhaseki, "20 maddelik kanun hazırlıyoruz. Dönüşümle ilgili birçok konu çözüme kavuşacak. Meclis açıldığında hazırladığımız kanunu sunacağız. Oy birliğiyle kabul edileceğine inanıyoruz" dedi.

Bina Değil Alan Bazlı Dönüşüm

Bakan Özhaseki Kentsel dönüşümde bina değil alan bazlı dönüşümleri tercih ettiklerini belirterek, dönüşümlerin yapılması için kentsel dönüşüm bütçesini artırmaktan başka çare olmadığını söyledi. Özhaseki, özkaynakların yanı sıra İller Bankası'nın kaynaklarının da değerlendirileceğini dile getirerek, "İller Bankası'na ait 21 sosyal tesisi satışa çıkardık. Aldığımız parayı kentsel dönüşüm hesabına atıyoruz. Tesislerimiz zarar ediyor, yazık günah değil mi?" diye sordu.

Fırsat Projeleri