“Yıkıma Karşı Çıkanların Evlerini Yıkmıyoruz''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Çamlıca’da başlatılan kentsel dönüşüm hakkında açıklama yaptı.

“Yıkıma Karşı Çıkanların Evlerini Yıkmıyoruz''
28.08.2017 - Pazartesi

Çamlıca'da başlanan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ''Çamlıca'da yıkıma karşı çıkanların evlerini yıkmıyoruz'' dedi.


Çamlıca'da yürütülecek 'Örnek Dönüşüm Projesi', düzenlenen törenle başladı. Üsküdar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ortaklığıyla hayata geçirilecek projede konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, , anlaşma sağlanmayan evlerde yıkım olmayacağını belirtti.


“İtirazı Olanları Dinlemeye Hazırız”


Anlaşma sağlanan vatandaşların evlerinin yıkımına başlanacağının altını çizen Bakan Özhaseki, yıkıma karşı olanların ve itirazı olanları dinlemeye hazır olduğunu ifade etti.  Bakan Özhaseki, "Çok güzel kimlikli yapılar yapacağız. Şu an evleri bir olanların değeri, en az 3 misli değerlenmiş olacak. Değerli belediye başkanımız da burada kiralarını verecek. Vatandaş inşaat süresi boyunca kiralarını alacak belediyemizden" dedi.


“Yıkıma Karşı Olanların Evlerine Dokunulmayacak”


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yıkıma karşı olan vatandaşların evlerinin yıkılmayacağının altını çizdi Üsküdar'daki kentsel dönüşüm çalışmalarına itiraz eden vatandaşların itirazlarına ve bu konuya da açıklık getiren ve projeyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yakından takip ettiğini ifade eden Bakan Özhaseki, '' Vatandaşlarımızın itirazı varsa ben onları dinlemeye hazırım. Onları dinleriz. Biraz sonra burada bazı binalar yıkılacak galiba yıkıma karşı çıkan vatandaşlar varmış. Yıkıma karşı çıkan vatandaşların evlerini yıkmıyoruz. Anlaştığımız insanların evlerini yıkıyoruz'' ifadelerini kullandı.


Deprem Değil Sağlıksız Binalar Öldürüyor


İstanbul'da riskli görülen yapıların dönüşümlerinin bir an önce başlanacağını belirterek Mehmet Özhaseki, depremin değil, kötü binaların insan öldürdüğünü ifade etti. Dönüşüm çalışmalarının vatandaşların ikna edilmesiyle yapılacağını aktaran Bakan Özhaseki, "Bakanlık olarak, üzerimize düşeni yapıyoruz. Kamu kendi sosyal tesisini satışa çıkarıyor. O kadar çalıştık ki onları bile kentsel dönüşüm havuzuna atarak insanların buradaki evlerini dönüştürmelerine yardımcı olmak için kullanacak" şeklinde konuştu.
 

Fırsat Projeleri