Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Tarihi Belli Oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yeşildirek Kentsel Dönüşüm projesinin 2018'de başlayacağını söyledi. 

Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Tarihi Belli Oldu
04.12.2017 - Pazartesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yeşildirek Kentsel Dönüşüm projesinin 2018'de başlayacağını söyledi. 

Şanlıurfa'da bir takım incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Haliliye ilçesinde yer alan ve 12 yıldan beridir kentsel dönüşümü dört gözle bekleyen Yeşildirek Mahalle sakinlerine müjdeyi verdi. 

TOKİ yöneticileriyle de görüşen Bakan Fakıbaba, mahallede kentsel dönüşüme 2018 yılında başlanacağını dile getirdi. Geçmiş yıllarda da kentsel dönüşümle gündeme gelen ve ilk olarak da 2010 yılında Şanlıurfa AK Parti Milletvekili ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba belediye başkanıyken başlanan kentsel dönüşüm çalışmaları, bir takım sebeplerden dolayı tıkanmıştı.

O dönemlerde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Nihat Çifçi de kentsel dönüşüme yönelik "Kentsel dönüşüm konusunda TOKİ ile yürüttüğümüz projeler var. Geçen hafta sanayinin ikinci etabın da  yıkmaya başladık, eski saniye güzelce kentsel dönüşüme kavuşturacağız, yıllardır toplum bir beklenti içersine konulmuş fakat adım atılmamış her şey sağlam bir zemine oturtulmadan olmuyor biz bunları inceliyoruz geçmişte dava konusu olan var hakları zayi olanlar var biz bunları inceliyoruz sanayiden sonra Yeşildirek'i geçiyoruz. Yeşildirek'in orda karayolların bir yeri var, son yapmış olduğumuz temaslar ile bizim orada 19 bin metre karelik yerimiz var. 40 dönüme yakında karayolların yeri bulunuyor. Karayolların yeri TOKİ tarafından satın alındı, uzlaşma sağlandı protokole bağlandı. Bizde Yeşildirek halkı için kentsel dönüşüm gerçekleşsin diye 19 bin metre karelik yerimizi TOKİ'ye veriyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm gerçekleşsin diye ve dolaysıyla 60 bin metre kare bir alan TOKİ elde etmiş oluyor. Çünkü buranın dönüşmemesinin nedeni yoğun bir yapının olması gece kondularımız çok yani Batı illerine bakıyorum bir gece kondu 500 metre alanı kapsar Bir ev olur bizde ise dört gece konu vardır üç katlıdır ve dolaysıyla çocuğu geliniyle birlikte bakarsınız 10-12 tane eve tekabül eder bunun için kentsel dönüşüm Şanlıurfa'da kolay değil fakat biz ne yapıyoruz alan oluşturduk orda proje başarılı olacak çünkü boş bir alan elde etmiş olduk Karayolundan 40 dönüme yakın Büyükşehirden 20 dönüm gelmesi suretiyle kentsel dönüşüm gerçekleşebilecek imar plan çalışmaları yapıldı” ifadelerini kullanmıştı.

2016 tarihi olarak açıklanmasına rağmen bir türlü faaliyetine başlanmayan kentsel dönüşüm projesi başlama tarihi ise en son Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından güncellendi. Bakan Fakıbaba, kentsel dönüşümün başlama tarihi olarak 2018 tarihinin ilk çeyreğini göstedi.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Fakıbaba, "TOKİ yöneticilerimizle Şanlıurfa'mızda yapılacak olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projemizin son toplantısını yaptık. Allah'ın izniyle 2018 yılı ilk çeyreğinde projeye başlayarak temelini atacağız. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri