Yerli Ürün Kullanılan Binaları Seçin

Ankara Ticaret Odası, konut ve işyeri alırken yerli ürün kullanılan binaları seçilmesine dikkat edilmesini istedi.

Yerli Ürün Kullanılan Binaları Seçin
02.09.2017 - Cumartesi

Ankara Ticaret Odası, konut ve işyeri alırken yerli ürün kullanılan binaları seçilmesine dikkat edilmesini istedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, inşaat sektöründe yerli ürünleri tercih etmesi çağrıda bulundu. Gürsel Baran, ekonomik faaliyetlerin itici gücü olan inşaat sektörünün son dönemlerde dönüşüm geçirdiğini belirterek yazılı açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin inşaat sektöründe olduğu gibi inşaat malzemeleri sektöründe de ileri bir seviyeyi yakaladığı belirten Gürsel Baran, ihtiyaçların ithalat yoluyla temin edilmesinin ülke üreticisine haksızlık olduğunu kaydetti.

Gürsel Baran, Türkiye'nin inşaat malzemelerinin tümünü üretebilen, ihracat yapabilen bir ülke olduğunu ifade ederek: "Bir inşaatın yapımında kullanılan ürünlerin yüzde 100'üne yakınını ülkemizde üretebiliyoruz hatta üretmekle kalmıyor, ihracat yapıyoruz. Buna rağmen ahşap kaplama, duvar kağıdı armatür ve vana ile soğutma ısıtma cihazlarında ithalat ağırlıklı bir dış ticaretimiz var. Örneğin sadece armatür ve vanada 1 miyar dolar düzeyinde üretim yapılabilirken, 600 milyon dolar düzeyinde ithalat gerçekleştiriliyor" dedi.

Ar-Ge ve inovasyon ağırlıklı üretim programını uygulamak gerektiğini bildiren Baran, "Önümüzdeki yıllarda yıkılıp yapılması planlanan yaklaşık 7 milyon konutta yerli malı inşaat malzemesi kullanmak, ülke ekonomisine fayda sağlayacağı gibi, gençlerimize de iş kapısı olur. Bu konuda gerek bürokrasiye gerekse inşaat sektörüne hizmet veren iş adamlarına ve sivil toplum kuruluşlarına iş düşüyor. Yerli ürün kullanılması konusunda konut ve işyeri satın alacaklara da görev düşüyor. Geleceğimizi düşünüyorsak üreteni, vergi vereni kollamamız gerekiyor. Bu yüzden konut ve işyeri satın alacak vatandaşımıza da sesleniyorum lütfen satın aldığınız binalarda yerli ürün kullanılmış olmasına dikkat edin" dedi.

Fırsat Projeleri