Yerli Girişimci AVM'ye Yöneliyor

Yabancı girişimcinin AVM yatırımı azalırken, yerli girişimcinin ilgisi devam ediyor.

Yerli Girişimci AVM'ye Yöneliyor
15.09.2017 - Cuma

AYD Başkanı Hulusi Belgü, İstanbul'un büyük ilçelerinin AVM yatırım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, girişimcilerin yatırım eğilimine ve İstanbul'un potansiyeline ilişkin açıklamalarda bulundu. Elektronik ticaretin alışveriş merkezlerinin rakibi olmadığını, bu rekabet potansiyelinin iki tarafın da cirolarını artırabilecek bir ortamı oluşturabileceğini dile getiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, alışveriş merkezi yatırımlarında bazı bölgelerde doygunluk yaşanmasına rağmen halen büyük ilçelerde yatırım potansiyelinin bulunduğunu ifade etti. 

ÜLKE GENELİNDE 387 AVM

Hulusi Belgü, Türkiye genelinde 387 AVM olduğunu belirtti. Toplam 11,5 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın bulunduğunu kaydeden Belgü, 4-5 yıl içinde yapılacak yatırımlarla bin kişi başına düşen kiralanabilir alanının Avrupa ortalaması olan 206 metrekare seviyesine çıkacağını tahmin ettiklerini aktardı.

AVM'LERİN CİROSUNDA ARTIŞ BEKLİYORUZ

AVM'lerin toplam cirosunun 2016'da 100 milyar doları geçtiği bilgisini veren Belgü, "Temmuz endeksinde yüzde 18'lik ciro artışı gözüküyor. Ağustos ayı için bayramın da etkisiyle yüzde 25 seviyesinde bir artış bekliyoruz. Okulların açılması ve yıl başına doğru giden periyotta büyüme hızının bu seviyede devam etmesini öngörüyoruz" dedi.

YERLİLERİN GÖZDESİ AVM YATIRIMI

Yerli girişimcilerin AVM yatırımını tercih ettiklerini belirten Belgü, yabancı yatırımcı ilgisinde son dönemde azalma görülmesine rağmen yerli girişimcinin sektöre yatırım yapmaya devam ettiğini kaydetti. Belgü, 
"Türkiye Alışveriş Merkezi Tüketici Algı Araştırması" sonuçlarına göre AVM'ye girenlerin yüzde 70'inin bugüne kadar hiç internet üzerinden alışveriş yapmadığı söyleyen Belgü, "Bu rakam çok düşük, e-ticaret konusunda daha gidilecek çok yolun olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri