YEKA, Tüketiciyi Rahatlatacak

YEKA ihalesine ilişkin bilgi veren Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, "YEKA tüketiciyi doğrudan olumlu etkileyecek" dedi.

YEKA, Tüketiciyi Rahatlatacak
10.08.2017 - Perşembe

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine ilişkin bilgi veren Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, "YEKA tüketiciyi doğrudan olumlu etkileyecek" dedi.

YEKA ihalesinde konsorsiyum olarak verdikleri kilovatsaat başına 3.48 dolar/cent fiyatın elektrik fiyatlarını aşağı çekeceğini ve tüketiciyi olumlu yönde etkileyeceğini dile getiren Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarifesinde kilovatsaat başı 10,5 dolar/cent olan satış fiyatı, böylece üçte bire düşmüş oldu. Rüzgar YEKA için 2019'da türbin fabrikası üretime geçer. Geçer geçmez de santral kurulumuna başlarız ve 2021'in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış oluruz" şeklinde konuştu.

YEKA ihalesinde en iyi teklifi vermelerinin ardından açıklamalarda bulunan Murtaza Ata, türbin fabrikasını Siemens Gamesa'nın kuracağını, Türkerler ve Kalyon Holding olarak da kendilerinin santralin yapımını üstleneceklerini kaydederek, santral yatırımında Türkerler ile yüzde 50-50 ortaklık yapısıyla hareket edeceklerini ifade etti.

Ata, Türkerler ve Kalyon analiz ekipleriyle türbin üreticisi konumunda bulunan Siemens Gamesa'nın da global ölçekte dünya ofislerindeki uzmanlarının katılımıyla bu bölgelerdeki enerji potansiyeli çalışmalarına katkıda bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın açıkladığı bölgelerin kapasite faktörü çok yüksek. Biz bu bölgelerden, bin megavatlık kapasitenin 700'ünü Trakya'da kurmak istiyoruz, 200 megavatı Sivas'ta ve kalan kısım da Eskişehir'de olabilir. Bu şekilde bölgeler arasında kapasite faktörleri en yüksek olanlarını seçeceğiz"

TOPLAM 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM

YEKA projesi kapsamında yapacakları toplam yatırımın 1 milyar dolar seviyesinde olacağını anımsatan Murtaza Ata, yatırım için olabildiğince fazla finansman kullanmak istediklerini eximbanklar, kalkınma bankaları ve Türk bankaları olmak üzere birkaç farklı yerden kaynak kullanacakları bilgisini verdi.

Sözleşmenin 49 yıllık lisansı olacağını ve 15 yıl boyunca elektriğin kilovatsaatinin 3.48 dolar/centten verileceğini da sözlerine ekleyen Ata, "2019'da türbin fabrikası üretime geçer. Geçer geçmez de santral kurulumuna başlarız ve 2021'in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış oluruz. Piyasaya elektrik satmaya başlayacağımız 2033 yılına gelindiğinde ise serbest piyasadaki elektrik fiyatlarının günümüze göre çok yükseleceğini düşünmüyoruz. Bizim bu konudaki öngörümüz, fiyatın kilovatsaat başı 5 dolar/cent seviyesinde olacağız" diye konuştu.

Fırsat Projeleri