Yatay Mimari İçin Çalışmalar Başladı

İmarda yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı.

Yatay Mimari İçin Çalışmalar Başladı
07.12.2017 - Perşembe

İmarda yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarını hızlandırdı. Yatay yapılaşmanın önünü açabilmek için Bakanlık tarafından hazırlanacak yeni düzenlemelerle şehir dokusunu bozan imar planı değişikliklerine dur denecek. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar rezaletine son vereceklerini söyledi. Akşam gazetesinde yer alan habere göre Mehmet Özhaseki, belediye ve imar yasalarında değişiklik öngören taslağa son şeklinin verildiğini kaydetti.

DÜZENLEME 2018 BAŞINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Düzenlemelere yönelik bilgiler veren Bakan Özhaseki, "Belediyeler Yasası ve İmar Yasaları’nda çarpık kentleşmeye zemin hazırlayan uygulamalara son verilecek. Bu konudaki çalışmaları önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getireceğiz. Vatandaşın şikayetçi olduğu ne varsa hepsiyle ilgili hazırlık yaptık. Yeni düzenlemeyi 2018 başında TBMM’ye getirmeyi planlıyoruz. Parsel bazlı yoğunluk artışı dediğimiz haksızlığa yol açan uygulamalar da yeni düzenlemeyle sonlanacak. Hiç kimse gelip benim parselime biraz daha yükseklik verin diyerek sebepsiz yere yükseltemeyecek.  Büyükşehirlerle ilçeler arasındaki itilaflı olanlar ve çözüm bekleyen maddeler. Personelle ilgili maddeler. Bunun hepsi yasa taslağında hazır" şeklinde konuştu.

YATAY MİMARİ ÖZENDİRİLECEK

Mehmet Özhaseki, yeni planlamalarla yatay mimariyi özendireceklerini belirterek, "Özellikle Cumhurbaşkanımız, her fırsatta yatay mimariye işaret ediyor. Biz de bakanlık olarak yeni planlamalarımızda buna uyuyoruz. İstanbul'dan gelen yoğunluk taleplerinin tümünü reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri