Yatay Bina Dönemi Başlıyor

Yeni Planlı imar yönetmeliği taslağı ile dikey binaların yerini yatay binalar alacak…

Yatay Bina Dönemi Başlıyor
13.07.2017 - Perşembe

Yakın gelecekte dikey binalar yerini yatay yapılaşmaya bırakıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeni Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı ile yüksek binalar tarihe karışacak.


Yenigün Gazetesi’nin haberine göre Belediyelere sunulan yeni Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı kapsamında çok tartışılan yüksek binalar ele alındı. Taslağa göre yüksek binaların yerini daha alçak ve yatay yönde genişleyen binalar alacak. Yeni taslak kapsamında yapının oturacağı taban alanın yüzde 40’ını geçmemesi şartı kaldırılacak ve böylece çok katlı apartmanlar yerine az katlı binalar inşa edilmesi hedefleniyor.

 

Yeni Projeler Yeni Yönetmeliğe Göre Yapılacak


Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu, “İzmir’de imar planlı arsa konusunda nispeten sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle yeni imar alanlarının açılması gerekiyor. İzmir’de genç nüfus her geçen gün artıyor. Bu nedenle onlara mesken bulmak da zorlaşıyor. Eğer yeni bir imar düzenlemesi yapılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.


Kazançoğlu, “Yapının oturacağı taban alanın yüzde 40’ını geçmemesi şartı vardı. Yeni yönetmelikle bu şart ortadan kaldırıldı. Bu nedenle arsa karşılığı daire yapma durumunda bir değişiklik yaşanacaktır. Projesi oluşturulmuş ya da inşaata başlanmış yapılar aynı şekilde yapılmaya devam edilecek. Ekim ayından sonraki yeni projeler yeni yönetmeliğe göre yapılacak” şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri