Yapı Sektörünün Hedefi 20 Milyar Dolar!

Yapı malzemeleri sektöründen, Batimat Paris 2017 Fuarı’na yoğun katılım. Türkiye’den 71 firma ürünlerini, 350 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda  tanıttı.

Yapı Sektörünün Hedefi 20 Milyar Dolar!
13.11.2017 - Pazartesi

Yapı malzemeleri sektöründen, Batimat Paris 2017 Fuarı’na yoğun katılım. Türkiye’den 71 firma ürünlerini, 350 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda  tanıttı.

Fransa’nın Paris kentinde iki yılda bir düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük yapı fuarlarından biri olan, Batimat Paris 2017-International Building Exhibition’a Türk şirketlerden yoğun katılım. Fuarı değerlendiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz, Batimat fuarının bu yıl yüzde 54 yabancı katılımcı ile rekor kırdığını ve Türkiye’nin m2 ölçek oranı ile ilk 3’te yer aldığına dikkat çekti.

Fransa’yı sadece bir Avrupa ülkesi olarak değil, Kuzey Afrika’ya açılan kapı olarak gördüklerini ve daha fazla Türk şirketinin bu fuara katılmasını isteyen İDDMİB Başkanı, “Batimat Fuarı 2 bin 500’e yakın katılımcısı ve 350 binden fazla ziyaretçisi ile sektörün lider fuarlarında biri olduğunu ispatladı” diye konuştu. 

Türkiye, Fuara 71 Firma Katıldı!

6-10 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılan Batimat Paris 2017’ye Türkiye’den 71 firmanın katıldığına işaret eden İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, “Fuara Türkiye bu yıl beşinci kez milli katılım gerçekleştirdi. Batimat hedef pazarları arasında Afrika olan firmaların kesinlikle kaçırmaması gereken bir fuar. Fuar idaresinden aldığımız bilgilere göre bu yıl 150 bin Afrikalı ziyaretçi Batimat’ı gezmiş. Katılımcı ve ziyaretçi sayısı da yüzde 10 artmış. 2015 yılında fuara 64 Türk firması katılmıştı. Bu fuar, sektörün daha fazla tanınırlık kazanması, Türk ürünlerinin kalitesini gösterebileceği en kaliteli platformlardan biri. Çin, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de bu fuar yapılıyor; ama Almanya ve Fransa fuarları en gözde fuarlar. Bunun nedeni ulaşım kolaylığı, diğer ülkelerde fuarlar daha bölgesel.” Dedi.

Kuzey Afrika, Fransa Demek!

Sektör olarak en çok Almanya, Çin ve Amerika ile rekabet halinde olduklarını anlatan Mertöz, Fransa’nın ise hem rakip hem de hedef pazar olduğuna vurgu yaptı.İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz,“Bizi rakiplerimizden ayrıştıran en büyük gücümüz müteahhitlerimiz. Dünya sıralamasında ikinci sırada bulunan müteahhitlerimiz çok güzel işler ortaya çıkararak bize büyük avantaj sağlıyorlar. Malzeme üreticilerinin Ar-Ge ve kalite üzerindeki çalışmaları da dış pazarlarda etkili oluyor. Fransa, Türk Yapı Malzemeleri ve inşaat sektörü için çok önemli bir pazar. Fransa’yı sadece Avrupa ülkesi olarak değil, Kuzey Afrika olarak da görebiliriz. Fransız kolonisinden çıkan ülkeler Fransız markalarına ve Fransız müteahhitlerin önerdiği markalara daha çok yer veriyorlar.” Şeklinde konuştu.

20 Milyar Dolar İhracatı Yakalarız!

Öte yandan, Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar ise sektör ihracatında yılın ilk 9 ayında yükselen bir trend yakaladığını dile getirdi. Urfalılar, “Cumhurbaşkanı, Ekonomi Bakanlığı ve TİM olarak 2017 yılı atılım yılı olacak dedik. Yapı malzemeleri ihracat oranının bu sene yüzde 16’lık bir artış ile 20 milyar dolar seviyelerine geleceğini düşünüyoruz. Sektör açısından 2018 yılında kesinlikle atlanmaması gereken pazarlar içinde Avrupa bulunuyor. Mayıs ayında Balkanların ve Türkiye'nin en büyük inşaat fuarı olan Turkeybuild Fuarı’na dünyanın dört bir yanından müteahhitleri, mimarları ve büyük satın almacılar getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Fırsat Projeleri