Yanlış Kombi Kullanımı Kabarık Faturaya Dönüşüyor

Kombiler yanlış şekilde kullanıldığında soğuk kış günlerinde kabarık fatura olarak geri dönüyor.

Yanlış Kombi Kullanımı Kabarık Faturaya Dönüşüyor
05.10.2017 - Perşembe

Isınmanın olmazsa olmazı kombilerin yanlış kullanımı, tüketiciye kabarık doğal gaz faturaları olarak geri dönüyor. Ancak kombi seçimine ve kullanım önerilerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün.

Kombi seçimi ilk adım

Baymak Ürün Müdürü Şahin Özkan, kombi seçiminin en önemli adım olduğunu vurgulayarak, “Alınan kombinin teknik servis hizmeti ve yedek parçalarının kolaylıkla bulunabilmesi gerekiyor. İlk planda fiyatını dikkate almak yerine ‘ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçmek', yapılması gerekenlerin başında geliyor. Bu aşamada da kombinin yoğuşmalı ve enerji veriminin yüksek olması önemli” dedi. Şahin Özkan, önerilerini şöyle sıraladı:

Yılda bir kez düzenli bakım şart

Kombinin ve tesisatın sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için bakımları yılda bir kez mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi daha fazla doğal gaz tüketir ve evinizi daha az ısıtır. Bunlar da kullanıcıya kabarık doğal gaz faturaları olarak geri döner.

Oda termostatıyla %10 tasarruf mümkün

Oda termostatları, oda sıcaklığını konfor şartlarında sabit tutar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama %10 artırır. Bu yüzden kombinizi odanın ısısına göre çalıştıran oda termostatı, tasarruf içim önemli bir çözümdür. 

Enerji tasarrufu için kombiyi kapatmayın 

Kombiyi kapatıp açmak yerine, sürekli açık tutarak ısıyı sabitlemek oldukça önemli. Evde olmadığınız zamanlarda ısı seviyesi minimum 15-16 santigrat derecede olursa, hem evinizde daha konforlu bir ortam sağlamış olursunuz hem de tasarruf edersiniz. 
 
Özkan “Isı yalıtımı, cihaz seçimi, tam yanmanın sağlanması, belirli periyotlarla kontrol gibi alınacak önlemler, doğalgaz faturalarında yüzde 30 oranında iyileşme sağlar" diye konuşarak, doğal gaz kullanımında enerji tasarrufu sağlayacak unsurları şöyle sıraladı: 

• Bir uzman kişinin bilgisine başvurularak duvarlar yalıtılmalıdır. 
• Pencerelerde çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır. 
• Radyatörlerin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer konmamalıdır. 
• Perdelerin radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmelidir. 
• Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarları uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatılmalıdır. Giderleri hemen o kış geri alınabilir. 
• Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık önerilir. Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 10 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için oda termostatlarından yararlanılabilir. 
• Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yetkili servisince kontrollerinin yapılması gereklidir. 
• Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalı.

Fırsat Projeleri