Yabancıya Konut Satışlarında Artış Yaşanıyor

ürkiye genelinde Ağustos ayında 120 bin 198 konut satıldı. Verilere göre yabancıya konut satışında yüzde 11,4 artış yaşandığı belirtildi.

Yabancıya Konut Satışlarında Artış Yaşanıyor
26.09.2017 - Salı

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre yabancıya konut satışında yüzde 11,4 artış yaşandığı belirtildi.

Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ağustos ayında 120 bin 198 konut satıldı. Yüzdesel artışın 4,7 olarak aktarıldığı verilere göre yabancıya konut satışında yüzde 11,4 artış yaşandığı belirtildi.

Türkiye’yi tanıyıp farklı illerde vakit geçiren yabancı yatırımcıların konut sahipliğinde tercihlerinin de değişiklik gösterdiği gözleniyor. Daha önce tercihini ege ve güney sahillerinden yana kullanan yabancı konut alıcısı, son dönemde il tercihinde değişiklik yapmaya başladı.

Yabancılar En Çok Konutu Buralardan Aldı

Yüzdesel olarak konut satışlarını en çok artıran iller Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre Samsun, Sakarya, İstanbul ve Aydın olarak dikkat çekti. Buralarda artış sırasıyla yüzde 114,29, yüzde 37,29, yüzde 34,36 ve yüzde 31,17 oldu. Aynı dönemde yabancı yatırımcının konut alımını azaltığı iller ise Bursa, Trabzon, Muğla ve  Ankara  şeklinde sıralandı. Sayısal bazda ise illerde değişiklik yaşanmadı. İlk sırada 524 konut alımı ile yine İstanbul bulunuyor. 

Gayrimenkul Yatırımında Iraklılardan Yoğun Talep

Türkiye’den geçen ay Irak vatandaşları 317 konut satın almıştı. Bunu 198 konutla Suudi Arabistan, 135 konutla Kuveyt, 95 konutla Rusya, 81 konutla Afganistan sırasıyla takip etmişti. Sektör temsilcileri yabancıların Türkiye’ye olan ilgisinin artarak devam edeceğini açıkladı. Farklı illerde konut satışlarının artmasına ilişkin ise sektör temsilcileri, “Yabancılar Türkiye’yi gezdikçe ve yeni iller gördükçe oralardan da konut alma isteği duyuyor. Bundan sonra da yabancı konut alıcısının Türkiye keşfi sürecek” açıklamasını yaptı. 

Yerli Alıcıların Tercihi İstanbul

Türkiye genelinde ağustosta 120 bin 198 konut satıldı. Konut satışında en yüksek payı 18 bin 696 konutla İstanbul aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 12 bin 630 konut satışıyla Ankara, 6 bin 838 konut satışıyla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller ise 13 konutla Hakkari, 16 konutla Ardahan ve 61 konutla Bayburt olarak kayıtlara geçti. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 artarak 38 bin 743’e yükseldi. Toplam konut satışlarında ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 46,9 ile Bilecik oldu. 

Fırsat Projeleri

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Yaz Fırsatı 3

AYDIN / KUŞADASI

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Yaz Fırsatı 4

İZMİR / MENEMEN

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

Yaz Fırsatı 8

ANTALYA / ALANYA

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı

Boutique Panorama Bahçeşehir

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Projede Fırsat'a Özel Kampanya