Yabancının Güveni Artarak Devam Ediyor

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, yabancıların sektöre, ülke geleceğine ve ekonomisine güveninin artarak devam ettiğini söyledi.

Yabancının Güveni Artarak Devam Ediyor
22.02.2018 - Perşembe

Konut satışları ile alakalı açıklanan Ocak ayı rakamları sonrasında sektörün önemli isimlerinden Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2018 Ocak konut satış rakamlarına ilişkin İnanç Kabadayı, "Sektör olarak 2017 yılını %5,1 oranında artışla ve 1 milyon 409 bin 314 adet konut satışıyla kapattık. Her yıl olduğu gibi, 2017 yılındaki sektör büyümesini olumlu etkileyen düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile birlikte oldukça iyi bir yıl kapanışı yaptık" dedi.

2018 yılına ise, 97.019 adetlik konut satış ile rekor kırılan geçen yılın aynı dönemine göre %1,7’lik artışla başladığının altını çizen Kabadayı, "İstanbul satışlarının toplam satış içerisindeki payı yaklaşık %17 oldu. Bu başarıya rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ipotekli satışlarda %20,3’lik bir azalma olduğunu da görmeli ve iyi yorumlamalıyız. Konut kredi oranlarının düşmesi gerekiyor. Bu konuda bankalarımıza da büyük görev düşüyor. İç piyasada bunun sağlanması durumunda, diğer beklediğimiz düzenlemeler de hayata geçerse bu yılı da rekorla kapatabilir ve ülke ekonomisine yine ciddi bir katma değer sağlayabiliriz. Son olarak, yabancıya satışın da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %26 arttığını görüyoruz. Bu veri de yabancıların sektöre, ülke geleceğine ve ekonomisine güveninin artarak devam ettiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri