Yabancılar Yönünü İstanbul'a Çevirdi

Türkiye’de yabancı ilgisi diğer büyükşehirlerden ve sahil kasabalarından tekrar İstanbul’a yöneldi.

Yabancılar Yönünü İstanbul'a Çevirdi
02.12.2017 - Cumartesi

Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporuna sonuçları Türkiye’de yabancı ilgisinin diğer büyükşehirlerden ve sahil kasabalarından tekrar İstanbul’a yöneldiğini ortaya koydu.

İstanbul Uluslararası Yatırımcılara fırsatlar sunduğu

Türkiye'de yabancı ilgisi, diğer büyükşehirlerden ve sahil kasabalarından tekrar İstanbul'a yöneldi. Urban Land Institute (ULI) ve PricewaterhouseCoopers (PwC) işbirliğiyle hazırlanan Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporunda İstanbul'un genç nüfusu, kaliteli konut ihtiyacı ve yenilenmesi gereken konut sayısıyla uluslararası yatırımcılara fırsatlar sunduğu belirtildi. Raporda, ayrıca 2016'da 7'nci sırada yer alan İstanbul'un 2017'de 29'uncu sıraya gerilediğine dikkat çekildi. ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal, Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2018 raporunun İstanbul ile ilgili sonuçlarına göre, düşüş trendinin bu yıl da devam ettiğini söyledi.

“Yatırım yapma isteğinde aşınma var”

ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal, Uluslararası yatırımcıların iştahını artırmak için imar uygulamalarındaki müktesep hakların korunması gerektiğini ifade ederek, "İmar süreçlerinde standardizasyonun, şeffaflığının artırılıp yerli yatırımcılarla haksız rekabet algısının yok edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. 

PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, Avrupa'da öne çıkan lojistik, konut, ortak kullanımlı ofisler gibi segmentlerde Türkiye'de de gelişen alanlar bulunduğunu söyledi. Çoğalan altyapı yatırımlarının da önemli bir potansiyel yarattığına dikkat çeken Bayraktaroğlu, "Buna karşılık bölgemizde yaşanan politik ve askeri hareketlilik, Avrupalı yatırımcıların ülkemize yatırım yapma isteğinde aşınma yarattı" dedi.

Fırsat Projeleri