WWF: Yeşil Ofis'te A4 Tasarrufu Apartmana Denk

WWF- Türkiye Yeşil Ofis programıyla biyolojik çeşitliliği korumayı, doğal çevrenin bozulmasını durdurmayı hedefliyor.

WWF: Yeşil Ofis'te A4 Tasarrufu Apartmana Denk
21.08.2017 - Pazartesi

WWF- Türkiye Yeşil Ofis programıyla biyolojik çeşitliliği korumayı, doğal çevrenin bozulmasını durdurmayı hedefliyor.

WWF-Türkiye Projeler Yetkilisi Arzu Balkuv, yaptığı açıklamada tüketim alışkanlıklarının gezegenin geleceğini tehdit ettiğini kaydederek, bu politikaların devam etmesi halinde 2030'da insanlığın ihtiyaçlarını karşılamak için iki gezegene ihtiyaç duyulacağının dile getirdi.

Balkuv, dünya genelinde ve tüm sektörlerde acilen cesur adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, 'Yeşil Ofis' programının da bu amaca yönelik olduğunu belirtti. 

Programın, WWF-Finlandiya'nın 1999'da başlattığı programın, bugün dünya genelinde uygulanan bir çevre yönetimi sistemi olduğunu aktaran Balkuv, şöyle konuştu: "Program, ofislerimizin doğada bıraktığı etkiyi azaltmayı hedefliyor ve dolayısıyla enerji tüketiminden, su tüketimine, atık yönetiminden satın alma süreçlerine kadar çok çeşitli konulara değiniyor. Program, WWF-Finlandiya tarafından sürekli yeni bilgileri ve teknolojik gelişmeleri takip edecek şekilde geliştirilerek güncelleniyor. Programın Türkiye'deki uygulamaları da paralel şekilde WWF-Türkiye tarafından ülke koşullarına uyarlanarak geliştiriliyor" 

YEŞİL OFİS'LERDEN TÜRKİYE'DE DE VAR

Türkiye genelinde 75 Yeşil Ofis olduğunu dile getiren Balkuv, işletmelerin bir sözleşme imzalayarak, gönüllü çalışanlarından oluşan bir ekip kurduğunu kaydetti. Yeşil Ofis sözleşmesini imzalayan şirketlerin çalışanlarının, ister kağıt, ister enerji olsun, tükettikleri her şeye "doğal kaynak" gözüyle bakmayı öğrendiğini anlatan Balkuv, çalışanlardan, günlük alışkanlıklarında verimli kullanımları benimsemelerini istediklerini anlatarak, "Mümkün olduğunca çıktı almama, çıktı alınacaksa kağıdın çift tarafını kullanma, küçülterek baskı alma, yazıcının toner tasarrufu seçeneğini ayarlama gibi alışkanlık değişikliğini gerektiren veya masraf gerektirmeyen tedbirlerden tutun da aydınlatmada LED sistemine geçiş gibi yatırım gerektiren önlemlere kadar çok geniş yelpazede bir aksiyon planı hazırlanıyor" diye konuştu.

YEŞİL OFİS TASARRUFLARINDAN BAZILARI

Bu arada Yeşil Ofis'lerde alınan tedbirlerle elde edilen tasarruflardan birkaçı ise şöyle: "Sadece 7 kişiden oluşan bir Yeşil Ofis, aldığı çeşitli önlemler sayesinde bir yıl içinde kağıt, toner ve kırtasiye masrafından yaklaşık 2 bin 800 avro tasarruf etti. Bir Yeşil Ofis, aldığı çeşitli önlemler sayesinde, bir yıl sonunda, üst üste konulduğunda 4 katlı bir apartman yüksekliğine denk gelecek oranda A4 kağıt tasarrufu yaptı. Bir Yeşil Ofis, çalışanlarının kullandığı servislerin rota optimizasyonu sayesinde hem yüzde 20 daha az yol kat etmesini sağlayıp hem de çalışan memnuniyetini artırdı. Bir Yeşil Ofis, sadece ofis tuvaletlerinde kullanılan rezervuar tank kapasitelerini düşürerek bir yılda yaklaşık 540 bin litre, yani bir olimpik yüzme havuzunun beşte biri kadar su tasarruf etti"

Fırsat Projeleri