Wooden Skyscraper Dünyanın En Yüksek Ahşap Gökdeleni Olacak

Japon ağaç ürünleri şirketi olan Sumitomo Ormancılık, kuruluşunun 350’nci yılını kutlamak için 2041 yılında %90’ı ahşaptan yapılmış olan bir gökdelen inşa etm

1 / 5

Japon ağaç ürünleri şirketi olan Sumitomo Ormancılık, kuruluşunun 350’nci yılını kutlamak için 2041 yılında %90’ı ahşaptan yapılmış olan bir gökdelen inşa etmeye hazırlanıyor. Wooden Skyscraper olarak anılan yapı bitince, dünyanın en yüksek ahşap gökdeleni ünvanını almaya hak kazanacak. Şirketin açıklamasına göre “W350” adlı yapının inşası sona erince, 350 metre uzunluğunda ve 70 katlı bir mimariye sahip olması bekleniyor. 180.000 metreküp odun kullanılması planlanan yapının %10’unun ise çelikten yapılması öngörülüyor.

2 / 5

Bitince göz alıcı bir mimariye sahip olacak olan ahşap gökdelenin dört bir yanında biyoçeşitlilik görünümü üstlenen ve ahşap dokusunun sakinliğini hissettiren balkonlar yer alacak. Hibrit ahşap gökdelenin dünyanın en yüksek ahşap binasından – Vancouver’daki 18 katlı Brock Commons öğrenci yurdu – dört kat daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Sumitomo şirketinin Tsukuba Araştırma Laboratuvarı tarafından planlanan ve Nikken Sekkei ile işbirliği içinde yürütülen çalışmalara göre 350 metre yüksekliğindeki binanın, Japonya’nın da en yüksek binası olması bekleniyor.

3 / 5

Çelik ve keresteden yapılmış kolon ve kirişlere ek olarak; çelik tellerle takviye edilmiş köşeli boru, mimariye değişik bir hava katacak. Otel, ofis ve dükkanlara ev sahipliği yapacak olan binanın bitkilerle kaplı geniş balkonları, doğal havayı her alanda hissettirmek için özel olarak düşünülmüş. Artan ahşap malzemelerle inşa edilecek olan binanın temel amaçlarından birisi de çevre dostu bir yapı meydana getirmek. Yeşillik görünümü zemin katlardan üstlere doğru tırmanarak, kentsel alanda doğal bir ambiyans yaratacak.

4 / 5

Sumitomo şirketi, binanın toplam masrafının yaklaşık olarak 4.2 milyar sterlin olacağını belirtiyor. Bu bedel şu anda dünyanın en yüksek binasının geleneksel yöntemlerle inşa edilme maliyetinin iki katına denk geliyor. Ancak Japon şirket, yeni teknolojiler üzerinde çalışarak, bu maliyeti minimuma indirmeyi planlıyor. Aynı zamanda bina, şehirleri ormana dönüştürme mottosuyla kentsel alanda kereste ve odun kullanımını yaygınlaştırma amacı güdüyor.

5 / 5

Genele bakıldığında Japonya’da çoğu bina ahşap dokudan yapılmış olsa da yangın gibi riskler bu binaların sayısını son yıllarda azaltmış durumda. 2010 yılında Japonya’da yürürlüğe giren kamusal binalarda ahşap kullanımının desteklenmesi yasası ile beraber, doğal yapılı binaların yeniden yükselişe geçmesi planlanıyor. 2020 yılında Tokyo’da yapılacak olan olimpiyatlar için inşa edilen Kengo Kuma stadında da yoğun olarak ahşap kullanılıyor. W350 adlı ahşap gökdelen binanın gelecekteki yapılar için önemli bir emsal teşkil etmesi ve kavramsal ahşap mimariyi geliştirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Fırsat Projeleri

Başkent Emlak Konutları

ANKARA / ÇANKAYA

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı

Nurol Park

İSTANBUL / BAĞCILAR

Nurol Park'ın Yatırımı Kazançlı Yaşaması Ayrıcalıklı

Nurol Park'ın Yatırımı Kazançlı Yaşaması Ayrıcalıklı