Web Siteleri Emlak Acentelerinin Yerini Alacak

HSCB'nin araştırmasına göre yeni teknolojiler konut alım sürecini etkilerken, web siteleri de geleneksel emlak acentelerinin yerini alıyor.

Web Siteleri Emlak Acentelerinin Yerini Alacak
10.08.2017 - Perşembe

HSCB'nin araştırmasına göre yeni teknolojiler konut alım sürecini etkilerken, web siteleri de geleneksel emlak acentelerinin yerini alıyor.

HSCB Grubu tarafından yapılan 'Konut Sahibi Olma Eğilimleri: Konut Satın Almanın Geleceği' çalışmasının raporuna göre yeni teknolojiler bireylerin konut satın almada kullandıkları yöntemleri değiştiriyor. Söz konusu çalışma bireylerin konut sahibi olma yolundaki ihtiyaç ve taleplerini incelemek amacıyla 9 ülkeden 9 binden fazla kişinin görüşü alınarak gerçekleştirildi. 

Araştırma raporunun verilerine göre uygun bir gayrimenkul bulmak hali hazırda büyük ölçüde online olarak yapılırken, yakın zamanda konut satın alan bireylerin yaklaşık yüzde 89 araştırmayı online olarak yaptıklarını, yüzde 86'sı ise konut fiyatlarını internet üzerinden araştırdığını açıkladı.

Yine verilere göre yakın zamanda konut satın alan bireylerin yüzde 37'si emlak acenteleri, hukuk danışmanları, ev sahipleri dâhil olmak üzere pek çok insanla iletişim içerisinde olmayı satın alma sürecinin en stresli bölümü olarak görüyor. 

EMLAKÇILARA FİZİKİ ZİYARET GERİDE KALIYOR

Katılımcıların yüzde 27'si fiyat, yüzde 28'i ise hizmet ücretleri konusunda pazarlık yapmayı da en yüksek stres eşiği olarak kaydederken, yüzde 24'ü yasal süreçleri stresli buluyor. Sonuçları değerlendiren Gayrimenkul teknolojileri (PropTech) uzmanı James Dearsley, "Çoğu insanın gayrimenkul araştırmasını online olarak yapması, emlak acentelerinin fiziki olarak ziyaret edildiği günlerin geride kaldığına işaret ediyor" ifadelerini kullanıyor.

KONUTUN SANAL VERSİYONLARINDA YAŞANACAK

Alıcılar için büyük veri analizini kullanarak daha fazla gayrimenkul seçeneği sunan web sitelerinin yakın zamanda gittikçe daha sofistike bir yapıya sahip olacak ve geleneksel emlak acentelerinin büyük ölçüde yerini alacağı öngörüsünde bulunan Dearsley, "Gelecekte beğendiğiniz bir konutu ziyaret etmek kısa zaman dilimleri ile sınırlı olmayacak. Alıcılar daha fazla sayıda konutu değerlendirip seçeneklerini daraltabilecekler ve hatta satın almadan önce birkaç gün evin sanal bir versiyonunda yaşayıp deneyimleme imkânları olacak" şeklinde konuşuyor.

ROBO-DANIŞMANLAR DEVREYE GİREBİLİR

Yine HSBC Grubu tarafından 'Teknolojiye Güven' adlı araştırmaya göre de konut satın alan bireylerin yaklaşık yüzde 74'ü finansman için online seçenekleri araştırdığını aktarıyor. Konut kredisi danışmanlığı konusunda aracı şirketler yüzde 41 ve bankalar yüzde 35 halen en güvenilir kaynaklar olarak görülürken, araştırmaya katılanların sadece yüzde 11'i konut kredisine ilişkin olarak rehber robotlara (Chatbot gibi) danışma fikrini benimsediğini dile getiriyor.
 

Fırsat Projeleri