Vinç Operatörlüğü İçin Bakanlık Devrede

15 bin TL'ye çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını belirten AKMD Başkanı Karslıoğlu, bakanlıkların konuya el attığını söyledi.

Vinç Operatörlüğü İçin Bakanlık Devrede
11.08.2017 - Cuma

15 bin TL'ye çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını belirten AKMD Başkanı Karslıoğlu, bakanlıkların konuya el attığını söyledi.

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKMD) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, inşaat sektöründe istihdam edilen mühendis, mimar, operatörlerin maaşlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Mustafa Karslıoğlu, mimar ve mühendislerden daha fazla maaşla, ayda 15 bin TL'ye çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını kaydederek, ailelere çocuklarını bu iş koluna yönlendirmeleri konusunda telkinde bulundu.

Harita mühendislerinin 2 bin 500 - 3 bin TL bandında maaşla çalışırken dozer operatörlerinin 4 bin 500 TL, vinç operatörlerinin ise 10 - 15 bin TL arasında maaşla çalıştığını dile getiren Karslıoğlu, "Fakat vinç operatörü bulamıyoruz. Mimarlıktan, mühendislikten daha fazla maaş getiren bir iş ama aileler nedense okuyamayan çocukları daha kolay mesleklere hatta devlet kurumlarına girdirmeye çalışıyorlar. İşsiz diye milletvekillerinin, hükümetin kapısını çalışıyorlar. İşte size iş. Maaşı da çok fazla. Neden dikkate almıyor aileler" şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Karslıoğlu, vinç operatörlüğünün tehlikeli meslekler grubunda yer aldığını ancak teknoloji ve eğitim sayesinde oldukça güvenli bir iş dalı olduğu bilgisini verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın vinç operatörlüğüne yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlediğini kaydeden Başkan Karslıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunu açığı kapatmak ve sorunu çözmek için ailelere eğitim vermemiz gerekiyor. İl il geziyoruz, aileleri buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Umarım aileler sesimizi duyar ve çocuklarını bu tür mesleklere yönlendirirler. Teknoloji çok gelişti. Sadece bu işi severek yapmaları gerekiyor. Yürürken başınıza gelecek kazalardan daha az tehlike içeriyor bu iş. Makine zaten olası tehlikeleri absorbe ediyor. En ufak tehlikede kilitliyor. Eğitimi de çok basit. Mesleki yeterlilik kurumuna has firmalardan eğitimini alıyorlar 3.5 ay boyunca ve mesleğe küçük yaşta başlamak gerekiyor. Ailelerin çocuklarına yön vermesi gerekiyor"

Fırsat Projeleri