Veraset İlamı Nereden Alınır?

İşte miras konusunda merak edilen veraset ilamı nereden alınır? Sorusunun cevabı ve detayları…

Veraset İlamı Nereden Alınır?
16.06.2017 - Cuma

Veraset ilamı vefat eden bireylerin mirasçıları arasındaki hak oranlarını belirten belgedir. Başka bir deyişle, vefat durumunda vefat eden bireyin geride bıraktığı mirası üzerinde kimlerin hangi oranda hak sahibi olduklarının yazılı olduğu belgeye veraset ilamı denmektedir.


Veraset ilamı 4721 sayılı Meden Kanun içerisinde 598. Maddede “Mirasçılık Belgesi” olarak da ifade edilmektedir. Peki veraset ilamı nasıl çıkartılır? Veraset ilamı nereden alınır? Şimdi bu soruları aydınlatalım…


Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır? Ya da Veraset İlamı Nereden Alınır?


Veraset ilamı çıkarmak ve almak içi 2 yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemde Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılır ve ilam çıkarılır. 
Veraset ilamı çıkarmak için ikinci yöntemde ise, noterden talep etmektir. Noterden alınacak veraset ilamı için belirli şartlar yerine getirilmelidir. Bu şartların başında mirasçı olanların arasında yabancılık unsuru bulunmaması yani hepsinin aynı ülkede yaşaması gelmektedir. Yabancılık unsurunun bulunduğu durumda veraset ilamı yalnızca Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden alınabilir. Sonuç olarak mirasçılardan biri Türkiye’de yaşarken diğerinin başka bir ülkede yaşaması durumunda veraset ilamı noterden alınamamaktadır.


Veraset İlamına İtiraz Edilir mi?


Veraset ilamına itiraz etmek mümkündür. İtiraz süresine herhangi bir zaman aşımı uygulanmamakla beraber bireylerin itiraz etmeleri için mahkemeye başvuru yaparak dava açmaları gerekmektedir.

Fırsat Projeleri