Varlık Fonu'ndaki Arsalar Satışa Çıktı!

Türkiye Varlık Fonu'nun Bakanlığa bağlanmasının ardından devredilen arsaların satışı için stratejik yatırım planı yapıldı.

Varlık Fonu'ndaki Arsalar Satışa Çıktı!
01.08.2017 - Salı

Türkiye Varlık Fonu'nun Başbakanlığa bağlanmasının ardından sektörel büyümeye yılda % 1.5 katkı sağlaması bekleniyor. Devredilen arsaların satışı ile ilgili stratejik yatırım planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu. 

Dünyanın önemli varlık yönetimi şirketleri ve fonları Varlık Fonu'na büyük ilgi gösterdi. Elindeki araziler değerlendirmek isteyen Varlık Fonu yeni adımlar atmak için harekete geçti. Fon yerli yabancı yatırımcıların kapısını çalacak, yurtdışından sağlanacak finansmanın büyüklüğü, fona devredilen varlıkların değerine göre hesaplanacak. 

Başbakanlık, Varlık Fonu'na ilişkin sorulara yanıt verdi.  Varlık Fonu'nun ekonomik istikrarın sürdürülmesi amacıyla, kamuya ait varlıkları daha etkin ve verimli yöneterek, mevcut kamu varlıklarına değer katarak nesiller için güçlü bir Türkiye hazırlamak için kurulduğu belirtildi. 

Maliye Bakanlığı, Fon'a aktarılan arsalara yönelik çalışmalar yürütüyor. Büyük bölümü turizm merkezlerinde olan çok sayıda marka Fon'a aktarılırken, yatırımcılarla masaya oturuluyor. Uygun teklifler gelirse satılacak ya da yeni projeler uygulanacak. Yapılan çalışmaların 2017 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. 
 

Fırsat Projeleri