Ümraniye'nin Kaderi Değişiyor

Yakın zamanda hizmete girecek olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattıyla birlikte Ümraniye'nin kaderi değişiyor.

Ümraniye'nin Kaderi Değişiyor
29.09.2017 - Cuma

Yakın zamanda hizmete girecek olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattıyla birlikte Ümraniye'nin kaderi değişiyor.

Son yıllarda Avrupa Yakası'nın yatırım değeri yüksek bölgesi haline gelen Ümraniye'de açılacak olan İstanbul Finans Merkezi ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı bölgenin değerini artırdı. 2014 yılından itibaren bölgedeki konut fiyatları yüzde 30 yükseldi. 

Ulaşım ve altyapı çalışmalarının son günlerde artması, bölgenin TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yakınlığı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarına yakınlığı bölgeye büyük avantaj sağlıyor.  

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Departmanı, Değerleme Uzmanı Güneş Özçelik, yakın zamanda hizmete girecek olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının bölge adına önemli bir adım olduğunu belirtti ve "Bu hatta entegre edilecek ve 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanan metro hattı ulaşımı oldukça rahatlatacak. Son olarak  Marmaray  ve Kadıköy-Kartal metro hattına planlanan bağlantıyla ulaşılabilirlik açısından Ümraniye'nin kaderi değişecek" şeklinde açıklamalar yaptı. 

3 YILDA YÜZDE 30 FİYAT ARTIŞI

Ümraniye'de son yıllardaki fiyat artışlarına bakıldığında ise genel etkilenmenin metro hattı boyunca gerçekleştiği görülüyor. İlçe merkezi olarak kabul edilen bölgede, Üsküdar Ümraniye- Çekmeköy metro hattının istasyonlarına yakın mesafede konumlu konutların satış bedellerinde son 3 yılda yaklaşık yüzde 30 oranında artışlar yaşanarak yeni binalarda metrekare fiyatı 4 bin- 4 bin 500 lira aralığına yükseldi. İlçede genel anlamda fiyat artışı yaşanan bir diğer bölge ise Şerifali. Şerifali bölgesinde yeni ve nitelikli binalar ile site özelliği gösteren yeni projelerde metrekare fiyatı 4 bin 500 lira altına düşmüyor.

OFİS PAZARI GELİŞİYOR

Ümraniye'nin ofis bölgesi olarak gelişimini esas tetikleyen projeler ise Küçüksu'da. Bölgedeki doluluk yüzde 95'in üzerinde. Küçüksu yakınındaki Site bölgesi de bu gelişimden etkilendiğini belirten Özçelik, "Bu bölgelerin yanı sıra, TEM bağlantısı ve Ataşehir'e yakınlığı ile konutun yanında ofis fonksiyonu ile de gelişimini destekleyen Şerifali'de de ofis yapıları bulunuyor. Ümraniye geneline bakıldığında, son yıllarda birçok uluslararası firma tarafından tercih edilen bölgenin, yeni ofis projeleriyle Anadolu yakasında MİA (Merkezi İş Alanı) konumuna gelmeye başladığı söylenebilir" dedi. 

İFM SON HIZLA DEVAM EDİYOR

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Ataşehir'de hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde (İFM) inşaat tüm hızıyla devam ediyor. Kamu ayağındaki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) ve Merkez Bankasının binaları  TOKİ  tarafından inşa ediliyor. İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesiyle yılda yaklaşık 20 milyar euro gelir elde edileceğini belirten Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) M. Ergün Turan, "İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin, ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. Projede Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gibi kamu kurumları inşaatları da yer alıyor" diye konuştu. 

Fırsat Projeleri