Üçüncü Havalimanı İçin Alman Ve Kore Bankaları Devrede

Üçüncü Havalimanı ve Çanakkale 1915 Köprüsü için Alman ve Kore bankaları kredi verecek. İki banka iki dev proje için yaklaşık 5 milyar dolar kredi verecek. 

Üçüncü Havalimanı İçin Alman Ve Kore Bankaları Devrede
21.07.2017 - Cuma

Üçüncü Havalimanı ve Çanakkale 1915 Köprüsü için Alman ve Kore bankaları kredi verecek. İki banka iki dev proje için yaklaşık 5 milyar dolar kredi verecek. 

Türkiye'de ulaşımda çığır açacak projeler için yabancı bankalar finansman desteği vermek için harekete geçti. Bu bağlamda üçüncü havalimanı için Alman bankaları ile finansman anlaşması imzalanırken, Çanakkale 1915 Köprüsü için de en büyük finansman Korelilerden geldi. 

TÜRK BANKALAR DA DEVREDE OLACAK

3. Havalimanı için Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsch Bank ile 4.5 milyar euroluk kredi finansman anlaşması imzalandı. SK Türk ortakları Limak ile Yapı Merkezi'nin ortak girişimi ile yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsü için Koreli Daelim,  yurtdışı finansman ağırlıklı olacak. Kore Exim Bankası Türkiye Baş Temsilcisi Ahn Sang-seon, dün düzenlediği basın toplantısında projenin finansmanı için görüşmelere Ağustos başlanacağını açıkladı. 10 milyar liralık proje için EBRD, IFC ve büyük Türk bankaları da katkı verecek.

TÜRKİYE'DE 1.5 MİLYAR DOLAR TUTARINDA KREDİ KULLANDIRDIK

Konuyla ilgili açıklama yapan Ahn Sang-seon, "Dünyada 28 temsilciliğimiz var. Türkiye'deki temsilciliğimizi üç yıl önce açtık. Koreli firmaların Türkiye'deki yatırımları büyüyor. Son olarak Mars sinemalarının Koreli bir yatırımcı tarafından satın alınmasını örnek gösterebiliriz. Bu proje dışında Avrasya Tüneli Üçüncü Köprü, Kırıkkale Doğalgaz Santrali ve Gaziantep Hastane Projesinin finansmanı da dahil olmak üzere Türkiye'de 1.5 milyar dolar tutarında kredi kullandırdık'' ifadelerini kullandı.

Ahn Sang-seon, Çanakkale Köprüsü projesini desteklediklerini belirterek, "2018'in mart ayında finansman işlemi biter. Türkiye'de ofis açtık çünkü ekonominin gelişeceğine inanıyoruz. Ayrıca Türkiye'nin çevre ülkelerindeki projeleri de İstanbul ofisi üzerinden finanse edeceğiz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri