Türkiye'ye 6 Yeni Stadyum Yapılacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TOKİ ortaklığıyla Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkari, Şırnak ve Edirne'de yeni stadyumlar yapacak.

Türkiye'ye 6 Yeni Stadyum Yapılacak
26.02.2018 - Pazartesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TOKİ Başkanlığı ve belediyelerin bütçeleriyle açılan 14 stadyuma, 6 yeni stat daha eklenecek.

Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Şırnak-Cizre Stadyumu proje, Edirne Stadyumu ise şu an ihale aşamasında bulunuyor. Edirne Stadyumu,  TOKİ  kaynaklarıyla, diğer statlar ise GSB bütçesiyle futbolseverlerin hizmetine açılacak.

Milli Takımlar Stadyumu şeklinde planlanan tesis 7 gün, 24 saat sistemine göre hayata geçirilecek. Projesinin yüzde 80'i tamamlanan tesis için 2017-2018 futbol sezonu sonunda yoğun bir çalışma olması bekleniyor.

Ankara'daki stadyum, UEFA standartlarına uygun şekilde yapılacak. Bu kapsamda yetkililer arasında gerçekleştirilen görüşmelerde istenilen 25 standardın, 24'ü şu an için gündemde bulunan projede yer aldı.

820 milyon liralık bütçe

GSB ve TOKİ imkanlarıyla yapılarak Türk futboluna kazandırılacak 6 yeni stat için 820 milyon liralık bütçe ayrıldı.

En yüksek bütçeye sahip Ankara Stadyumu'nun yanı sıra Şırnak-Cizre Stadyumu ise 15 milyon TL'lik bütçesiyle en az para harcanacak tesis konumunda bulunuyor. Elazığ ve Erzincan toplamda 200 milyon, Hakkari 30 milyon ve Edirne Stadyumu da 75 milyon liralık bütçeyle hayata geçirilecek.

Fırsat Projeleri